Opowieść o „Świętym Franciszku” i jego załodze

Plakat reklamujący wydarzenie w Muzeum Pamięci
Facebook
Twitter
LinkedIn

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza 12 grudnia na wydarzenie z cyklu „Spotkania z historią” pt. „Amerykańscy lotnicy i ich „Święty Franciszek” nad Jawiszowicami”.

W 1944 roku, po kolejnych zdobyczach terytorialnych aliantów we Włoszech niemieckie fabryki na Śląsku znalazły się w zasięgu ciężkich, amerykańskich bombowców. Startujące z Włoch maszyny z białymi gwiazdami na skrzydłach zaczęły pojawiać się nad Oświęcimiem.

Jedna z najbardziej znanych historii związanych z ziemią oświęcimską i amerykańskimi samolotami dotyczy bombowca B-17G Flying Fortress (Latająca Forteca) o imieniu „Święty Franciszek”. 17 grudnia 1944 roku wystartował on z bazy we włoskim mieście Lucera, by uczestniczyć w nalocie na Blachownię Śląską. Po trafieniu przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą samolot ten rozbił się pod Wilamowicami. Cała załoga zdążyła wyskoczyć na spadochronach, jednak niemiecki żandarm zastrzelił 18-letniego sierżanta polskiego pochodzenia Alvina J. Ellina. Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Jawiszowicach.

Spadający na ziemię samolot i wyskakujących z niego lotników obserwowali 79 lat temu, wówczas mali chłopcy, Adam Fajfer i Jan Żak. Wspomnieniami z 17 grudnia 1944 roku podzielą się osobiście z uczestnikami wtorkowego spotkania.  Wcześniej o losach załogi „Świętego Franciszka” opowie miłośnik historii Ryszard Korczyk z Jawiszowic.

W trakcie wydarzenia będzie można obejrzeć eksponaty ze zbiorów MPMZO – połowę zbiornika na tlen z B-17 używaną jako wiadro do czerpania wody ze studni:

oraz oryginalny worek transportowy na rzeczy lotnika pochodzący ze „Świętego Franciszka” (dar Adama Fajfera).

Parametry bombowca B-17G Flying Fortress

Długość – 22,78 m
Wysokość – 5,82 m
Rozpiętość skrzydeł 31,6 m
Ładowność – 8 000 kg bomb
Prędkość maksymalna – 480 km/h
Pułap – 10 600 m
Zasięg – 3 000 km
Załoga – 10 osób

Spotkanie rozpocznie się 12 grudnia (wtorek) 2023 r. o godz. 11.00 w sali konferencyjnej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu. Wstęp wolny.

Grupy i osoby indywidualne chcące osobiście uczestniczyć w wydarzeniu prosimy o rezerwację miejsc do 8 grudnia pod nr tel. 33 447 40 84, lub e-mailem: biuro@muzeumpamieci.pl