Paszport i inne dokumenty, odznaczenia oraz przedmioty codziennego użytku legendarnego cichociemnego z Babic trafiły do zasobów Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
James Bond spod Oświęcimia
Życiorys Piotra Szewczyka to gotowy scenariusz nie na jeden, tylko na kilka filmów sensacyjnych. Nagromadzenie nieprawdopodobnych zdarzeń i zwrotów akcji w jego życiu przewyższa historie z wielu produkcji o Jamesie Bondzie.
Zapomniany trochę polski bohater był m.in. policjantem, uczestnikiem kampanii wrześniowej, walczył z Niemcami o Narwik w Norwegii, a potem o Francję w Bretanii, służył w Anglii w Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej gen. Sosabowskiego, później znalazł się w elitarnym gronie 316 cichociemnych – specjalnie przeszkolonych skoczków spadochronowych, zrzuconych podczas niemieckiej okupacji na terytorium Polski. Był też oficerem dywersji AK – operował we Lwowie i uczestniczył w jego wyzwalaniu. Po zakończeniu wojny pozostawał w konspiracji.
Ma swoją ulicę w mieście
W 1947 roku za swoją działalność został przez władze komunistyczne skazany na karę śmierci. Po interwencji mieszkańców Babic Bolesław Bierut zamienił ją na 15 lat więzienia. Piotr Szewczyk odzyskał wolność dopiero w 1956 roku. Zmarł w Oświęcimiu w 1988 roku.
Cztery lata później jego imię otrzymała jedna z ulic w Oświęcimiu (wcześniej Hanki Sawickiej).
Popularyzacją wiedzy o bohaterze z Babic zajmował się dr Adam Cyra z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jest on autorem książki o Piotrze Szewczyku pt. „Cichociemny z Babic”.
W 2000 roku major Piotr Szewczyk został patronem Gimnazjum Gminnego nr 1 w Rajsku. Do szkoły trafiły także, jako wypożyczone, pamiątki po nim. Gimnazjum po reformie szkolnictwa zostało zlikwidowane, a cenne obiekty zostały zwrócone właścicielom. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej było żywotnie zainteresowane zabezpieczeniem i późniejszą ekspozycją jakże cennych przedmiotów, będących niegdyś własnością Czera, bo taki był jeden z wielu pseudonimów, którymi się posługiwał. W efekcie doszło do przekazania ich przez rodzinę do Muzeum Pamięci. Po konserwacji staną się ważną częścią przygotowywanej obecnie wystawy stałej.
W zasobach muzeum znalazły się m.in.: paszport, prawo jazdy, Krzyż Srebrny Virtuti Militari, Krzyż Wojenny z Mieczem – najwyższe odznaczenie Królestwa Norwegii, portfel, okulary, łyżka z więzienia we Wronkach.
Kilka tygodni temu Muzeum Pamięci pozyskało część wyposażenia apteki bohaterskiej farmaceutki z Brzeszcz – Marii Bobrzeckiej.