Pamiątki po majorze Piotrze Szewczyku w Muzeum Pamięci

Paszport Piotra Szewczyka wystawiony na fałszywe nazwisko - Brzeg
Facebook
Twitter
LinkedIn

Paszport i inne dokumenty, odznaczenia oraz przedmioty codziennego użytku legendarnego cichociemnego z Babic trafiły do zasobów Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

James Bond spod Oświęcimia

Życiorys Piotra Szewczyka to gotowy scenariusz nie na jeden, tylko na kilka filmów sensacyjnych. Nagromadzenie nieprawdopodobnych zdarzeń i zwrotów akcji w jego życiu przewyższa historie z wielu produkcji o Jamesie Bondzie.

Zapomniany trochę polski bohater był m.in. policjantem, uczestnikiem kampanii wrześniowej, walczył z Niemcami o Narwik w Norwegii, a potem o Francję w Bretanii, służył w Anglii w Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej gen. Sosabowskiego,  później znalazł się w elitarnym gronie 316 cichociemnych – specjalnie przeszkolonych skoczków spadochronowych, zrzuconych podczas niemieckiej okupacji na terytorium Polski. Był też oficerem dywersji AK – operował we Lwowie i uczestniczył w jego wyzwalaniu. Po zakończeniu wojny pozostawał w konspiracji.

Ma swoją ulicę w mieście

W 1947 roku za swoją działalność został przez władze komunistyczne skazany na karę śmierci. Po interwencji mieszkańców Babic Bolesław Bierut zamienił ją na 15 lat więzienia. Piotr Szewczyk odzyskał wolność dopiero w 1956 roku. Zmarł w Oświęcimiu w 1988 roku.

Cztery lata później jego imię otrzymała jedna z ulic w Oświęcimiu (wcześniej Hanki Sawickiej).

Popularyzacją wiedzy o bohaterze z Babic zajmował się dr Adam Cyra z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jest on autorem książki o Piotrze Szewczyku pt. „Cichociemny z Babic”.

W 2000 roku major Piotr Szewczyk został patronem Gimnazjum Gminnego nr 1 w Rajsku. Do szkoły trafiły także, jako wypożyczone, pamiątki po nim. Gimnazjum po reformie szkolnictwa zostało zlikwidowane, a  cenne obiekty zostały zwrócone właścicielom. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej było żywotnie zainteresowane zabezpieczeniem i późniejszą ekspozycją jakże cennych przedmiotów, będących niegdyś własnością Czera, bo taki był jeden z wielu pseudonimów, którymi się posługiwał. W efekcie doszło do przekazania ich przez rodzinę do Muzeum Pamięci. Po konserwacji staną się ważną częścią przygotowywanej obecnie wystawy stałej.

W zasobach muzeum znalazły się m.in.: paszport, prawo jazdy, Krzyż Srebrny Virtuti Militari, Krzyż Wojenny z Mieczem – najwyższe odznaczenie Królestwa Norwegii, portfel, okulary, łyżka z więzienia we Wronkach.

Kilka tygodni temu Muzeum Pamięci pozyskało część wyposażenia apteki bohaterskiej farmaceutki z Brzeszcz – Marii Bobrzeckiej.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest zainteresowane wszelkimi dokumentami, zdjęciami, pamiętnikami, przedmiotami codziennego użytku itp. Niezwykle ważne są także relacje świadków historii.

Osoby, które chciałyby przekazać zabytkowe rzeczy lub podzielić się wspomnieniami dotyczącymi czasu II wojny światowej, prosimy o kontakt:
– telefoniczny – 33 447 40 84
– e-mailowy – biuro@www.muzeumpamieci.pl
Osobisty – Oświęcim, ul. Wyspiańskiego 10 (budynek Urzędu Pracy) II p. pok. 215