Cenne pamiątki po Marii Bobrzeckiej w Muzeum Pamięci

Moment przekazania wyposażenia apteki do Muzeum Pamięci
Facebook
Twitter
LinkedIn

Elementy wyposażenia apteki bohaterskiej farmaceutki z Brzeszcz oraz sztandar byłego Gimnazjum nr 2 w Brzeszczach trafiły do zbiorów Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. To nie jedyne obiekty, które wzbogaciły w ostatnim czasie muzealne zasoby.

Przed II wojną światową Maria Bobrzecka była właścicielką apteki „Pod Aniołem Stróżem”. W trakcie wojny aktywnie działała w konspiracji. Więźniom KL Auschwitz dostarczała leki, opatrunki i żywność. Pomocą potrzebującym służyła także po wojnie. Zmarła w 1957 roku w Krakowie.

Gimnazjum nr 2 w Brzeszczach otrzymało imię Marii Bobrzeckiej i sztandar w maju 2013 roku. Wtedy także profesor Leszek Konieczny, krewny Marii Bobrzeckiej, przekazał szkole m.in. mikroskop, wagi aptekarskie i odczynniki chemiczne używane przez patronkę szkoły.

Po reformie oświaty gimnazjum weszło w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Brzeszczach. To właśnie ta placówka, reprezentowana przez dyrektor Iwonę Matusik, przekazała pamiątki po Marii Bobrzeckiej oraz sztandar gimnazjum do Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Ze strony Muzeum Pamięci umowę darowizny podpisała dyrektor Dorota Mleczko.

O tym, jaką wagę miała pomoc w postaci leków dla osób więzionych w KL Auschwitz, mówiła w lutym br. w Brzeszczach dr Agnieszka Rzepiela, p.o. dyrektora Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. W trakcie zorganizowanego przez Muzeum Pamięci spotkania z historią pod nazwą „Pamięć wszystko obejmie – losy brzeszczan podczas II wojny światowej” przybliżyła zebranym w sali OSP postać i działalność brzeszczańskiej aptekarki Marii Bobrzeckiej.

Apteka „Pod Aniołem Stróżem” w Brzeszczach dostarczała między innymi witaminę C (Cebion), glukozę, mitigal – lek przeciw świerzbowi, leki nasercowe, wapno, septazin – środek przeciwko infekcjom i zakażeniom, propidon – lek używany m.in. do leczenia wrzodów, zastrzyki przeciwdurowe i przeciwtyfusowe, koraminę – czyli lek działający pobudzająco zwłaszcza na układ oddechowy, digipuratum – czyli lek nasercowy – wyliczała Agnieszka Rzepiela.
Opowieść o Marii Bobrzeckiej pt. „Anioł Stróż z apteki w Brzeszczach” można obejrzeć na kanale Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w serwisie Youtube:

https://youtu.be/2NkyMHlAgro

Szczepionka z czasu wojny i butelki aptekarskie

Niedawno zbiory Muzeum Pamięci wzbogaciły się o kilkanaście innych obiektów farmaceutycznych. Wśród nich znalazło się opakowanie szczepionki z 1943 roku.

Szczepionka przeciwko meningokokom ma datę ważności 3.12.1943 r. W niewielkim, bardzo dobrze zachowanym opakowaniu kartonowym znajdują się trzy ampułki.
Lek trafił do Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej za pośrednictwem Mariana Kocemby, gospodarza Izby Regionalnej Doliny Karpia w Osieku. Z informacji przekazanych Muzeum Pamięci lek miał zostać wykradziony z miejscowego szpitala w czasie wojny z myślą o więźniach KL Auschwitz.

Wśród innych ciekawych przedmiotów, które w ostatnim czasie trafiły do naszego Muzeum, tym razem za sprawą Tadeusza Dryi z Kęt, znajdują się szklane pojemniki i moździerz aptekarski – elementy wyposażenia apteki z I połowy XX wieku.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest zainteresowane wszelkimi dokumentami, zdjęciami, pamiętnikami, przedmiotami codziennego użytku itp. Niezwykle ważne są także relacje świadków historii.

Osoby, które chciałyby przekazać zabytkowe rzeczy lub podzielić się wspomnieniami dotyczącymi czasu II wojny światowej, prosimy o kontakt:
– telefoniczny – 33 447 40 84
– e-mailowy – biuro@www.muzeumpamieci.pl
Osobisty – Oświęcim, ul. Wyspiańskiego 10 (budynek Urzędu Pracy) II p. pok. 215[vc_row][vc_column][vc_empty_space][thb_image caption=”true” retina=”retina_size” full_width=”true” image=”1983″]Umowę darowizny pamiątek po Marii Bobrzeckiej podpisały dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Brzeszczach Iwona Matusik (z prawej) i dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko[/thb_image][vc_empty_space][thb_image caption=”true” retina=”retina_size” full_width=”true” image=”1986″]Moment przekazania wyposażenia apteki do Muzeum Pamięci[/thb_image][vc_empty_space][thb_image caption=”true” retina=”retina_size” full_width=”true” image=”1989″]Sztandar Gimnazjum nr 2 im. Marii Bobrzeckiej w Brzeszczach jeszcze w szkolnej gablocie[/thb_image][vc_empty_space][thb_image caption=”true” retina=”retina_size” full_width=”true” image=”1991″]Pudełko ze szczepionką z 1943 roku[/thb_image][vc_empty_space][thb_image caption=”true” retina=”retina_size” full_width=”true” image=”1993″]Przedmioty z wyposażenia apteki[/thb_image][/vc_column][/vc_row]