Pierwsza konferencja online za nami

Pamięć i postpamięć - konferencja online
Facebook
Twitter
LinkedIn

W czwartek, 3 grudnia, odbyła się pierwsza w historii Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej konferencja w formule online. Przez prawie trzy godziny prelegenci opowiadali o losach Sybiraków podczas konferencji „Pamięć i postpamięć – rodziny sybirackie na ziemi oświęcimskiej. W 80. rocznicę masowych wywózek do ZSRS”.

Współorganizatorem wydarzenia było Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. 

Konferencja, prawdopodobnie jako jedna z pierwszych organizowanych przez instytucje kultury na naszym terenie, odbyła się z tłumaczeniem na żywo na język migowy. O przekaz dla niesłyszących zadbała tłumaczka Bożena Nowak. 3 grudnia jest obchodzony (od 1992 r.) Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Te historie nie są bezpośrednio związane z obszarem działania naszego muzeum, lecz niewątpliwie zapisały się w pamięci zbiorowej mieszkańców, również mieszkańców ziemi oświęcimskiej – mówił, rozpoczynając konferencję, starosta oświęcimski Marcin Niedziela.

W spotkaniu uczestniczyły również etatowa członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska i dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko, które wspólnie z prowadzącą spotkanie Anitą Bury koordynowały przebieg spotkania z naszego tymczasowego studia.

Dyrektor Dorota Mleczko w swoim wystąpieniu nawiązała do aktualnej sytuacji związanej z Covid-19.

W tym trudnym okresie, w jakim teraz jesteśmy, historie Polaków wywiezionych na Sybir nabiorą innego wymiaru – powiedziała.

Dodała, że dla nas, współcześnie żyjących, może to być lekcja pokory wobec tych, którzy mimo tego, że żyli w znacznie gorszych czasach, szli do przodu.

Przypomnijmy, że w trakcie konferencji prof. UP Hubert Chudzio z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie  opowiedział o losach obywateli polskich deportowanych w latach 1940-1941 w głąb Związku Sowieckiego, którzy po układzie Sikorski-Majski przez Iran dotarli Afryki.

Mgr Anna Hejczyk z Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przybliżyła działalność Centrum oraz przywołała ciekawe historie związane z odnajdywaniem się, nieraz po wielu latach, ludzi, którzy wspólnie dzielili ciężki los mieszkańca.

Niesamowite losy członków swoich rodzin związanych z ziemią oświęcimską a doświadczonych zsyłką przez Sowietów na Sybir przedstawili Irena Wacławczyk, Katarzyna Białas-Szafraniec i Zbigniew Pawełczyk.

Zapis konferencji jest dostępny w internecie. Zapraszamy do oglądania.