Zapraszamy na portal edukacyjny

Ilustracja przedstawiająca portal edukacyjny
Facebook
Twitter
LinkedIn

Strona internetowa bogata w ciekawe treści historyczne – to najnowsza propozycja Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej dla młodych i nieco starszych miłośników dziejów lokalnych. Początkowo portal był pomyślany jako serwis internetowy mający stanowić pomoc i wsparcie merytoryczne dla nauczycieli w popularyzowaniu przez nich bliskich nam historii. Wraz z budową  zaczęły się jednak pojawiać nowe pomysły, a wraz z ich realizacją – ciekawe treści. Dlatego też śmiało możemy je zaproponować także osobom, które opuściły mury szkoły czas jakiś temu.

Pod adresem edukacja.muzeumpamieci.pl znajdziecie Państwo m.in. wyjątkowe kolekcje zdjęć, historie miejsc, spotkania ze świadkami historii oraz materiały edukacyjne, które pozwolą pogłębić wiedzę na temat ziemi oświęcimskiej.

Dla nauczycieli została dedykowana osobna część, gdzie znalazły się różnorodne materiały  niezbędne do przeprowadzenia interesujących zajęć.

Oprócz tego portal podzieliliśmy na sześć działów, które sukcesywnie będziemy wzbogacać o nowe treści.

Opowieści rodzinne mieszkańców

Zgodnie z nazwą, to miejsce właśnie na narracje w formie subiektywnej – takiej, w jakiej historię zapamiętali ludzie dokumentujący losy swoich bliskich. Każda  opowieść jest ilustrowana archiwalnymi zdjęciami.

 „Spotkania z historią…”
Jedną z form popularyzowania historii przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej są „Spotkania z historią…” To wydarzenia organizowane dla mieszkańców konkretnych miejscowości i poświęcone lokalnym bohaterom. W tym dziale znalazły się zapisy wideo i wystąpienia z Osieka oraz z Brzeszcz. Pandemia Covid-19 spowodowała, że plany dotyczące organizacji kolejnych spotkań Muzeum Pamięci musiało odłożyć na przyszłość.

Miniwykłady

W tym miejscu zaczęliśmy tworzyć muzealną bibliotekę z filmami zawierającymi wykłady poświęcone lokalnej historii. Do realizacji wideo będziemy zapraszać nie tylko pracowników naukowych i badaczy historii, ale także pasjonatów-znawców postaci, wydarzeń i miejsc.

Quizy

To jedna z bardziej swobodnych form sprawdzania swojej wiedzy. Nie znaczy to, że odpowiedzi na pytania zawarte w quizach są i będą łatwe. Zresztą, przekonajcie się sami i zmierzcie się z pytaniami poświęconymi historii Oświęcimia, Kęt czy Bohaterom niosącym pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz.

Materiały edukacyjne

To kącik wiedzowy przeznaczony przede wszystkim dla uczniów z konkretnymi zadaniami do wykonania. Osoby starsze mogą się zainteresować atrakcyjnym prezentacjami poświęconymi wybitnym postaciom związanym z ziemią oświęcimską.

Wystawy

Tu znajdą się relacje i fotorelacje z wystaw organizowanych przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Zapraszamy do korzystania z materiałów umieszczonych na portalu:

www.edukacja.muzeumpamieci.pl

oraz regularnych powrotów do swoich ulubionych działów.