Historyczny kalendarz na 2021 rok

Kalendarz 2021

Drugi rok z rzędu Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej wydało kalendarz ze zdjęciami ze swoich, coraz bogatszych zbiorów.

Kalendarz trafi do przyjaciół i sympatyków Muzeum Pamięci jako prezent pod choinkę. Będzie jedną z form podziękowania za wspólną pracę, wspaniałe inicjatywy i bezinteresowną pomoc w codziennej pracy.

Począwszy do stycznia, kolejno na kartach możemy zobaczyć:

– zimę w Rajsku – 1950 r. (archiwum rodzinne Ewy Stawowczyk),

– zimę na Starych Stawach w Oświęcimiu – 1943 r.,

– Dzień Kobiet w Fabryce Obuwia BATA w Chełmku – 1966 r. (archiwum rodzinne Miłosza Molendy),

– wiosenną orkę w Bobrku – lata 50. XX w. (Archiwum rodzinne Wandy Lorek),

– komunię świętą w Szkole Podstawowej w Osieku Dolnym – lata 20./30. XX w. (archiwum rodzinne Jadwigi Momot),

– wycieczkę do lasu w Jawiszowicach – 1936 r.,

– wakacje mieszkańców Brzeszcz – 1936 r.,

– zbiorową fotografię przy Cynkowni w Oświęcimiu – 1937 r. (archiwum rodzinne Elżbiety Błaszczyk),

– uczniów i nauczycieli przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Babicach – lata 60./70. XX w. (archiwum rodzinne Miłosza Molendy),

– odłów ryb ze stawów w Brzeszczach – 1935 r.,

– późną jesień w Polance Wielkiej – lata 50. XX w. (archiwum rodzinne Zofii Polak),

– przedszkolaków z Państwowego Przedszkola nr 9 w Oświęcimiu – 1958 r. (archiwum rodzinne Tadeusza Handzlika).

Strona tytułowa kalendarza (odmienna w swym charakterze od pozostałych kart) to zdjęcie na którym widnieją pracownicy Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, czyli MPM Team. Autorem fotografii wykonanej 2 lipca 2020 r. na oświęcimskich Bulwarach jest Filip Bury.

Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim, którzy przekazali nam swoje rodzinne zdjęcia i przyczynili się w ten sposób do powstania tego niezwykłego kalendarza.