Pierwszy rok za nami…Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej dziękuje mieszkańcom za zaufanie!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dokładnie 14 czerwca mija pierwszy rok od momentu zawarcia umowy o wspólnym prowadzeniu Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (w organizacji) przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Powiat Oświęcimski.Był to dla nas czas intensywnej pracy, wielu spotkań z mieszkańcami oraz zrealizowanych projektów. Dziękujemy za Państwa zaangażowanie i chęć tworzenia wspólnej historii. Przed nami kolejne cele i realizacje – wszystko po to, by w sposób jak najbardziej należyty upamiętnić mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką nieśli więźniom KL Auschwitz.

– Największym sukcesem mijającego roku jest dla nas pozytywny odzew ze strony mieszkańców, to jak zostaliśmy przyjęci na Ziemi Oświęcimskiej i z jaką chęcią mieszkańcy spotykają się z nami, by podzielić się historią swoich przodków, czy przekazać unikatowe pamiątki rodzinne. Tych spotkań jest coraz więcej, każde z nich ma dla nas wyjątkową wartość historyczną i poznawczą – mówi Dorota Mleczko, dyrektor MPMZO.

Historyczne dokumenty, legitymacje, fotografie, pamiątki rodzinne – to właśnie te przedmioty najczęściej przekazują mieszkańcy. Darczyńcy chętnie dzielą się także wspomnieniami z okresu II wojny światowej. – Nasza kolekcja jest coraz bogatsza, możemy poszczycić się również wyjątkowymi muzealiami, w ostatnim czasie trafiła do nas dwuipółmetrowa rzeźba oraz hełm niemiecki z czasów okupacji – zaznacza Dorota Mleczko i dodaje. – Zbiory Muzeum obejmują już ponad sto obiektów i z każdym dniem napływa ich coraz więcej, nie tylko z Ziemi Oświęcimskiej, ale także z zagranicy. Przykładem może być książeczka do nabożeństwa, przekazana przez mieszkankę Czech, z wpisem uchodźców z Zaolzia, którzy przed II wojną światową zamieszkiwali osadę barakową w Oświęcimiu. Wszystkie zbiory są odpowiednio zabezpieczane i konserwowane.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej realizuje cele również poprzez działalność edukacyjną, naukowo-badawczą i popularyzatorską. W marcu br. zorganizowaliśmy konferencję naukową pn. „Topografia pamięci”, była ona połączona z promocją, wydanej przez nas publikacji dra Andrzeja Strzeleckiego pt.: „Topografia Pamięci. Miejsca pamięci o ofiarach Auschwitz i bohaterach ruchu oporu w latach 1939-1945 znajdujące się na Ziemi Oświęcimskiej.” W wydarzeniu wzięli udział znamienici prelegenci, a wśród nich: prof. dr hab. Jacek Chrobaczyński z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, prof. dr hab. Piotr Franaszek z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dr Piotr Setkiewicz z Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wydarzenie zostało objęte patronatem wicepremier Beaty Szydło oraz starosty oświęcimskiego Marcina Niedzieli.

Warto wspomnieć, że wychodzimy do mieszkańców oraz osób zainteresowanych działalnością naszej instytucji również poprzez social media. Obecnie jest to jeden z lepszych sposobów, by z naszym przekazem dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Dlatego zachęcamy Państwa do odwiedzenia naszego profilu na Instagramie oraz Facebooku, gdzie regularnie publikujemy treści, fotografie oraz informacje o ważnych wydarzeniach.

Jakie mamy plany na najbliższą przyszłość?

Celem Muzeum jest stworzenie nowoczesnego centrum gromadzenia i opracowywania materiałów dokumentujących losy ludzkie w kontekście historycznym. W dalszym ciągu trwają ustalenia koncepcji architektonicznej budynku Muzeum przy jednoczesnych przygotowaniach dokumentacji projektowej.

Istotne znaczenie dla działalności Muzeum mają projekty adresowane do młodzieży, dlatego już wkrótce rozpoczynamy projekt edukacyjny, obejmujący młodzież ze szkół ponadpodstawowych z terenu Ziemi Oświęcimskiej. Pomysł obejmie wykonanie aplikacji mobilnej na smartfony, będzie to swojego rodzaju mapa zwiedzania miejsc pamięci, przy wykorzystaniu informacji zawartych w publikacji „Topografia pamięci”. Zakończenie projektu planowane jest na listopad 2019 r.

Już we wrześniu Muzeum zorganizuje konferencję naukową dotyczącą losów mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, którzy podczas II wojny światowej walczyli na frontach: zachodnim oraz południowym. – Chcemy zaprosić prelegentów, naukowców, potomków rodzin, którzy walczyli na tych frontach.Głównym wątkiem spotkania, nawiązującym do 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej, będą zagadnienia związane z tym wydarzeniem w aspekcie historii Polski i historii lokalnej oraz przybliżenie losów mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – zaznacza dyrektor MPMZO.

Zapraszamy do kontaktu z nami. Jeżeli chcą Państwo podzielić się swoimi wspomnieniami lub przekazać pamiątki z okresu II wojny światowej zachęcamy do kontaktu telefonicznego: 33/4474084 lub poprzez email: joanna.cebulska@www.muzeumpamieci.pl

Fot.: W marcowej konferencji naukowej wzięło udział wielu znamienitych gości