Pomoc miała twarz kobiety

Zdjęcie przedstawiające dwie kobiety
Facebook
Twitter
LinkedIn

Taką nazwę nosi konferencja popularnonaukowa, poświęcona roli mieszkanek Ziemi Oświęcimskiej w pomocy niesionej więźniom KL Auschwitz.

Organizatorzy – Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holocauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau  – zapraszają 17 marca o godz. 10.00 do siedziby MCEAH przy ul. Leszczyńskiej 15 w Oświęcimiu. WSTĘP WOLNY. 

Działalność kobiet w czasie niemieckiej okupacji przybierała różne formy. Była mniej lub bardziej sformalizowana. Walczyły one na froncie, pomagały jako lekarki czy łączniczki. Uczestniczyły również aktywnie w niesieniu pomocy więźniom, uciekinierom i organizowaniu życia lokalnej społeczności w wojennych warunkach. Taka też będzie tematyka prelekcji przygotowanych na konferencję przez specjalistów.

Poprzez przywołanie niektórych postaci bohaterek chcemy podkreślić niebagatelną rolę kobiet odegraną podczas II wojny światowej – w szczególności ich zaangażowanie i odwagę. Wiele z nich zapłaciło za swoją działalność nie tylko swoim życiem, ale także życiem najbliższych członków rodziny.

Uczestnicy będą mogli zobaczyć wystawę historyczną pt. „Kobiety w KL  Auschwitz”. Obrazuje ona, jak informują autorzy ekspozycji, „tragizm losów, cierpienie i heroizm więźniarek w walce o przetrwanie i zachowanie godności w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym oraz męczeństwo kobiet żydowskich zamordowanych w komorach gazowych”.

Udział w konferencji to także okazja do zwiedzenia nowoczesnej, oddanej do użytku w ub.r., siedziby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu.

 

[/vc_column_text][vc_message]W dniu konferencji, tj. 17.03.2020 r., będzie specjalny kurs autobusu, który odjedzie o godz. 9.15 z przystanku Osiedle OCK. Autobus zatrzyma się na dworcu PKP. Organizatorzy zapewniają również transport powrotny. Zainteresowanych przejazdem na konferencję prosimy o zgłaszanie do 13 marca pod nr tel. 33 447 40 84.[/vc_message][vc_column_text]Na zdjęciu: Władysława Kożusznik (z lewej) i Helena Płotnicka. Obie bardzo aktywnie pomagały więźniom KL Auschwitz. Helena Płotnicka po aresztowaniu za swoją działalność trafiła do KL Auschwitz. Zmarła w marcu 1944 roku w obozowym szpitalu. Fot. Z archiwum Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej[/vc_column_text]