Robotnicy przymusowi – zapomniane ofiary III Rzeszy

Zdjęcie i identyfikator Marii Zamarlik z czasów przymusowych robót w Niemczech. Niemiecka okupacja - 1944 r./Zbiory Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej | Dar Zofii Gałuszki

Partner wydarzeń:

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza 21 września 2023 r. do udziału w konferencji popularnonaukowej poświęconej przymusowej pracy na terenie III Rzeszy i krajów okupowanych przez Niemcy. 

Polscy robotnicy przymusowi w zdecydowanej większości trafili na roboty do Trzeciej Rzeszy nie z własnej woli. Złapani na publicznych obławach nie mogli nawet powiadomić rodzin o deportacji. Zanim przydzielono Polaków do fabryk i gospodarstw rolnych poddano ich upokarzającym badaniom lekarskim pod kątem fizycznej wydajności i chorób zakaźnych. Sama praca na rzecz wroga była jednym pasmem cierpień. Polaków traktowano bez wyjątku jako rasowo małowartościowych ludzi – pisze dr Katarzyna Woniak, jedna z prelegentek. Dowód na to, to np. obowiązek noszenia na prawej piersi naszytej na ubranie litery „P”. Brak identyfikatora groził surowymi konsekwencjami. 

Oprócz czterech wystąpień naukowców zajmujących się tematem robót przymusowych, w trakcie konferencji zostanie zaprezentowany film złożony z fragmentów relacji świadków historii – robotników przymusowych. Relacje znajdują się w zbiorach Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Wątek lokalny zostanie również mocno zaznaczony w wystąpieniu dr. Piotra Setkiewicza poświęconym pracy przymusowej w IG Farben.

Konferencja rozpocznie się 21 września 2023 r. (czwartek) o godz. 11.00 w sali konferencyjnej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Maksymiliana Kolbego 2A w Oświęcimiu. Będzie również transmitowana na żywo w internecie na stronie www.muzeumpamieci.pl

Osoby zainteresowane osobistym udziałem prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 18 września 2023 r. Tel. 33 447 40 84, e-mail: biuro@muzeumpamieci.pl

Patronat Honorowy: Beata Szydło, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Patronat Honorowy: Iwona Gibas, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego

Partnerem Wydarzenia jest Tauron Dystrybucja S.Arealizujący program edukacyjny Bezpieczniki TAURONA

Program konferencji 

11.00 
Otwarcie, powitanie gości

11.10 
Dr Mariusz Solarz, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie 
„Przymusowa praca na terenie III Rzeszy podczas II wojny światowej. Wprowadzenie.”

11.50 
Dr hab. Grzegorz Bębnik, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach
„Ofiary Intelligenzaktion na ziemiach wcielonych do prowincji śląskiej w systemie obozowym i pracy przymusowej na rzecz III Rzeszy. Wstępne podsumowanie.”

12.30 
Przerwa kawowa

12:45
Relacje robotników przymusowych (fragmenty). Zbiory Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej 

12.55
Dr Piotr Setkiewicz, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau 
„Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej i inni robotnicy przymusowi w IG Farben.”

13.35 
Dr Katarzyna Woniak, Centrum Studiów Polonoznawczych Uniwersytet w Halle 
„Między upokorzeniem a nadzieją. Emocje polskich robotników przymusowych.”

Zdjęcie i identyfikator Marii Zamarlik z czasów przymusowych robót w Niemczech. Niemiecka okupacja – 1944 r./Zbiory Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej | Dar Zofii Gałuszki. Oryginalną fotografię można zobaczyć w Labiryncie Pamięci na wystawie stałej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Facebook
Twitter
LinkedIn