„Spotkanie z historią”  i koncert upamiętnią 84. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do Auschwitz.

Spotkanie z historią i koncert w Muzeum.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza 13 czerwca na wyjątkowe wydarzenia z okazji 84. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do powstającego obozu Auschwitz.

O godzinie 17.00 ramach cyklu „Spotkanie z historią” odbędzie się spotkanie z Panem Markiem Tomaszewskim – tarnowskim kolekcjonerem, autorem publikacji „Tarnów – KL Auschwitz. Pierwszy transport do piekła”. Album powstał na podstawie niedawno odkrytych fotografii obrazujących tamto tragiczne wydarzenie. To 96 unikatowych zdjęć dokumentujących 14 czerwca 1940 roku – począwszy od przemarszu kolumny więźniów ulicami Tarnowa, aż po opuszczenie przez nich wagonów, przy budynkach dawnego Polskiego Monopolu Tytoniowego w Oświęcimiu. Obecnie budynki są siedzibą Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego. Wśród fotografii znajdują się również zdjęcia z drugiego transportu z Wiśnicza z 20 czerwca 1940 roku. Spotkanie będzie doskonałą okazją aby zapoznać się z tą wyjątkową kolekcją, poznać historię jej odnalezienia, podyskutować z autorem publikacji.

Po „Spotkaniu z historią” o godzinie 19.00 zapraszamy na plenerowy koncert zespołu „Besides”. Jednego z najpopularniejszych zespołów post-rockowych w Polsce. Członkowie zespołu pochodzą z pobliskich Brzeszcz. W ich dorobku znalazł się wydany w 2020 roku album „Bystanders”, który zrodził się z potrzeby przepracowania emocji związanych z bliskością szczególnego miejsca jakim jest były obóz Auschwitz. Utwory albumu inspirowane są historiami więźniów Auschwitz i losami mieszkańców okolicznych ziem, żyjących w cieniu obozu podczas II wojny światowej. Koncert będzie miał formę akustyczną. Zespół wystąpi wraz z kwartetem smyczkowym.Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc dla uczestników „Spotkania z historią”, prosimy o rezerwację i potwierdzenie udziału do 11 czerwca 2024 r. telefonicznie: 33 447 40 84 lub e-mailem: