Zmarła Stanisława Smreczyńska

Stanisława Smreczyńska
Facebook
Twitter
LinkedIn

W sobotę, 1 czerwca 2024 roku, rodzina, przyjaciele i znajomi pożegnali w kościele św. Urbana w Brzeszczach Stanisławę Smreczyńską z domu Faltus. 

Pani Stanisława urodziła się w marcu 1925 roku w Chorzowie. Podczas niemieckiej okupacji mieszkała w Brzeszczach. Wraz ze starszą siostrą Zofią dostarczała więźniom KL Auschwitz lekarstwa, żywność i odzież. Pośredniczyła również w wymianie grypsów (listów) między więźniami i ich rodzinami.

Cztery lata temu tak opowiadała o tym, w jaki sposób osoby pomagające kontaktowały się z więźniami pracującymi na kopalnianej hałdzie.

Jeden z  więźniów wychodził i ściągał czapkę. To był znak, że można podejść do ogrodzenia. Hałda była już na terenie kopalni. Jak czapka była na głowie, to myśmy nie podchodziły i szłyśmy dalej – wspominała.

Jej sylwetka znalazła się na karcie kalendarza (kwiecień) na 2022 rok wydanego przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Ponadto biogram z fotografią wchodzi w skład wystawy czasowej pn. „Twarze pomocy” eksponowanej przy budynku MPMZO. Wystawa ta upamiętnia 29 kobiet i mężczyzn zaangażowanych w pomoc więźniom KL Auschwitz. 

Stanisława Smreczyńska przeżyła 99 lat. Spoczęła na cmentarzu komunalnym w Brzeszczach.