„Topografia pamięci” znowu jest do zdobycia

Facebook
Twitter
LinkedIn

To dobra wiadomość dla wszystkich tych, dla których zabrakło wydanej przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (w organizacji) publikacji naukowej „Topografia Pamięci. Miejsca pamięci o ofiarach Auschwitz i bohaterach ruchu oporu w latach 1939-1945 znajdujące się na Ziemi Oświęcimskiej.” Pozycja naukowa autorstwa dra Andrzeja Strzeleckiego znowu jest dostępna.

– W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz licznymi zapytaniami, które bardzo często do nas trafiały, zdecydowaliśmy się na dodruk „Topografii Pamięci”. Zależy nam, żeby każdy zainteresowany, pasjonat historii mógł ją mieć w domowej biblioteczce. Opracowanie dra Andrzeja Strzeleckiego ma wymiar przede wszystkim dydaktyczny, pozycja ta jest istotną bazą wiedzy w procesie edukacji historycznej dla edukatorów, dlatego kierujemy ją przede wszystkim do młodzieży, ale też gości odwiedzających Ziemię Oświęcimską – mówi Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

„Topografia Pamięci” została zaprezentowana po raz pierwszy podczas konferencji naukowej, która odbyła się w marcu br. W wydarzeniu zorganizowanym przez MPMZO uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji kultury i edukacji, stowarzyszeń, mediów oraz osoby prywatne. Konferencja miała charakter otwarty. Do wygłoszenia referatów dotyczących zagadnień politycznych i społecznych z okresu II wojny światowej zaproszeni zostali znani historycy, profesorowie Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Praca dokumentacyjna dra Andrzeja Strzeleckiego zawiera, oprócz krótkich informacji o ponad 60-ciu miejscach pamięci, także kilkanaście zdjęć tych miejsc oraz niewielkie mapy z ich lokalizacją na terenie Ziemi Oświęcimskiej. Publikacja spotkała się z pozytywnymi recenzjami zarówno ze strony środowisk uniwersyteckich jak również związanych z Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau. Zwracano uwagę na wartość edukacyjną opracowania, które „stanowi świadectwo pamięci społeczności lokalnej o czasach nie tak dawno minionych”.

Trzeba dodać, że nieodpłatne udostępnianie publikacji jest formą promocji i zaproszeniem mieszkańców do współpracy z Muzeum. Wszystkich chętnych zapraszamy po odbiór „Topografii Pamięci” w siedzibie Muzeum, przy ulicy Wyspiańskiego 10 w Oświęcimiu (budynek Powiatowego Urzędu Pracy, II piętro).