Logotypy do projektu finansowanego przez Unię Europejską - Krajowy Plan Odbudowy
Muzeum realizuje przedsięwzięcie ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności w ramach Inwestycji A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju. >>Dowiedz się więcej

Zapraszamy na spacer historyczny po byłej Osadzie Barakowej

26 kwietnia (sobota) o godz. 10 Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza na spacer historyczny po byłej Osadzie Barakowej i okolicach ( obecnie teren Zasola w Oświęcimiu). Uczestnictwo jest bezpłatne.
Facebook
Twitter
LinkedIn

26 kwietnia (sobota) o godz. 10 Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza na spacer historyczny po byłej Osadzie Barakowej i okolicach ( obecnie teren Zasola w Oświęcimiu). Uczestnictwo jest bezpłatne.

Ubiegłoroczne wydarzenie w plenerze z cyklu „Spotkanie z historią” poświęcone wypędzeniom wzbudziło bardzo duże zainteresowanie. Dlatego też będziemy kontynuować historyczne opowieści prowadzone w takiej formule. Tym razem zapraszamy na spacer i obejrzenie budynków wchodzących na początku XX wieku w skład zabudowań Osady Barakowej. Zobaczymy też inne ważne obiekty znajdujące się niedaleko osady.

Osada Barakowa, zwana też Nowym Miastem, była bardzo ważnym miejscem, choć do dziś pozostaje mało znana. Dość wspomnieć, że oprócz tysięcy migrantów wyjeżdżających z biednej Galicji do Prus i dalej – do Ameryki, trafili tutaj powstańcy śląscy, czy Polacy wypędzeni z Zaolzia. Opuszczone przez polskich żołnierzy murowane budynki koszar posłużyły Niemcom w 1940 roku do utworzenia w tym miejscu KL Auschwitz.

Marek Rawecki w tekście pt. „Wybrane zagadnienia z historii Oświęcimia i Brzezinki” („Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej” seria: Architektura z. 38/2000) cytuje inicjatorów zawiązania Oświęcimskiego Towarzystwa Przemysłowego. W specjalnie opracowanej broszurze w 1918 roku pisali tak:

„…nowe miasto, o obszarze 50 morgów, wyposażono w tor kolejowy, w całą sieć dróg jezdnych i chodników, w kanalizacyę, wodociągi, silnicę elektryczną (…) zakład odkażalno-kąpielowy z pralnią, szpital chirurgiczny i zakaźny, w urząd pocztowo-telegraficzmy, w posterunek policyi i żandarmeryi, gmach giełdy pracy z teatrem i w cały szereg innych budynków murowanych potrzebnych administracyi obozu, ponadto zbudowano 22 budynki murowane na pomieszczenie 3 tysięcy robotników oprócz 90 budynków drewnianych, które mogą pomieścić 9 tysięcy robotników”.

Spacer rozpoczniemy o godz. 10 w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ulicy Maksymiliana Kolbego 2A w Oświęcimiu  od prelekcji poświęconej historii Osady Barakowej.

W trakcie wędrówki po historycznych miejscach zobaczymy m.in. Stary Teatr, budynki byłego Polskiego Monopolu Tytoniowego, poszukamy miejsca, w którym znajdowała się kaplica barakowa, zatrzymamy się przy Haus 7, zabudowaniach byłego Obozu Państwowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, byłej Cynkowni i niegdysiejszej siedzibie biura podróży Zofii Biesiadeckiej. Spotkanie, które potrwa około trzech godzin zakończymy na dworcu kolejowym.

Zgłoszenia do bezpłatnego udziału w spacerze przyjmujemy telefonicznie pod numerem: 33 447 40 84. Liczba miejsc ograniczona.

Jeśli wśród uczestników znajdą się osoby posiadające dokumenty, zdjęcia i inne pamiątki po krewnych mieszkających w Osadzie Barakowej, prosimy o przyniesienie tych rzeczy na spotkanie 26 kwietnia.