Zapraszamy na spotkanie z pisarką Agnieszką Smreczyńską-Gąbką

Zaproszenie na spotkanie - "Za matową szybą"

27 września o godz. 18.00 w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeszczach rozpocznie się spotkanie z autorką książki „Za matową szybą. W drodze do utraconej tożsamości”.

Agnieszka Smreczyńska-Gąbka we wstępie napisała: „Uświadomiłam sobie, że jest jeszcze ktoś mi bliski, kto również przebywał w obozie zagłady. Tysiące „numerów” z obozów koncentracyjnych musiało po drastycznych przeżyciach podjąć w 1945 roku próbę powrotu do normalnego życia, odbudowania własnej osobowości ze zgliszczy, z tego, co pozostało w nich pomimo tragedii, jaka ich dotknęła. Na kanwie rozmowy sprzed lat z wujkiem Tadeuszem Smreczyńskim oraz rozmowy z ciocią Marią Jeżyk i ciocią Stanisławą Smreczyńską powstała niniejsza publikacja”.

„Za matową szybą” to bogato ilustrowana zdjęciami i rozpisana na trzy głosy opowieść o prawdzie, dobru, pięknie, istnieniu i pojednaniu. O książce będzie m.in. opowiadał dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży Leszek Szuster. Ponadto uczestnicy spotkania obejrzą fragmenty filmu dokumentalnego, którego bohaterem jest Tadeusz Smreczyński.

Zapraszają:

Radosław Szot – burmistrz Brzeszcz
Leszek Szuster – dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży
Dorota Mleczko – dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa
Stowarzyszenie na rzecz Gminy Brzeszcze „Brzost”
Ochotnicza Straż Pożarna w Brzeszczach

18.00 – Powitanie uczestników
Teresa Jankowska, członkini zarządu powiatu oświęcimskiego

18.10 – wystąpienie burmistrza Brzeszcz Radosława Szota
– słowo dyrektora MDSM w Oświęcimiu Leszka Szustera
– słowo dyrektor MPMZO Doroty Mleczko

18.30 – I fragment filmu – spotkania ze świadkami czasów pogardy. Materiał MDSM, którego bohaterem jest Tadeusz Smreczyński (1924-2018)

18.45 – „Czy wszyscy ocaleni znaleźli siłę, aby dzielić się słowami pojednania?”

Rozmowa z Leszkiem Szusterem, dyrektorem MDSM w Oświęcimiu na temat publikacji „Za matową szybą. W drodze do utraconej tożsamości” – prowadzi Joanna Cebulska, asystentka muzealna z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

19.00 – II fragment filmu – spotkania ze świadkami czasów pogardy. Materiał MDSM, którego bohaterem jest Tadeusz Smreczyński (1924-2018)

19.15 – „Historia, której nie można było nie opisać”. Rozmowa z Piotrem Smreczyńskim – wnukiem Tadeusza Smreczyńskiego i autorką książki Agnieszką Smreczyńską-Gąbką o tym, jak powstawała prezentowana książka

19.45 – Pytania publiczności