80. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz

]14 czerwca 1940 r. Niemcy przywieźli do obozu Auschwitz 728 Polaków z więzienia w Tarnowie. Tylko nieco ponad 300 z nich przeżyło wojnę.

Ze względu na pandemię, obchody jubileuszu, objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy i  Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, będą przebiegać głównie w przestrzeni wirtualnej.

Więcej o programie obchodów:

Od 2006 r. 14 czerwca jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej utworzyło specjalną podstronę poświęconą 80. rocznicy pierwszego transportu do KL Auschwitz.
muzeumpamieci.pl/14czerwca/

Znajdują się na niej relacje świadków wydarzeń, którzy opowiadają o znaczeniu 14 czerwca 1940 roku dla mieszkańców ziemi oświęcimskiej – późniejszych wysiedleniach przez Niemców, terrorze, o ruchu oporu i pomocy niesionej więźniom oraz życiu codziennym w pobliżu obozu.

Podstrona jest również dostępna w języku angielskim:
muzeumpamieci.pl/june14/

Wszystkie prezentowane nagrania pochodzą ze zbiorów Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.=