Prezydent oglądał postępy prac przy nowej siedzibie Muzeum Pamięci

Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Muzeum Pamięci w Oświęcimiu
Facebook
Twitter
LinkedIn

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda w niedzielę, 14 czerwca, uczestniczył w obchodach 80. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów z Tarnowa do niemieckiego KL Auschwitz. W napiętym harmonogramie swojej wizyty znalazł też chwilę, by zajrzeć na plac budowy przy ul. Kolbego 2a w Oświęcimiu, gdzie od początku kwietnia trwa modernizacja budynku tzw. Lagerhausu.

Docelowo, w obiekcie znajdzie się siedziba Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Planowane otwarcie – 2022 rok. Inwestycja w całości jest finansowana z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Była to wizyta nieformalna, dlatego też prezydent zrezygnował z oficjalnego stroju. Wystąpił w koszulce z podobizną rotmistrza Witolda Pileckiego. W takich samych koszulkach zaprezentowali się witający go młodzi ludzie. W spotkaniu uczestniczyli  również: była premier a obecnie europosłanka Beata Szydło, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski oraz  przedstawiciele władz administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji społecznych.

Prezydent obejrzał plansze z wizualizacjami budynku i wystawy stałej Muzeum Pamięci po zakończeniu remontu.  Głośno wyraził swoją aprobatę dla przedstawionych planów. Dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko opowiedziała o planach inwestycyjnych, obecnych formach działalności muzeum i zamierzonych działaniach po oddaniu nowej siedziby do użytku.

Dla Andrzeja Dudy była to także okazja do ponownego spotkania z wielodzietną rodziną Nelców. Grażyna i Sławomir Nelcowie z Przeciszowa są rodzicami 16 dzieci. W niedzielę do Oświęcimia przyjechało tylko kilkoro z nich. Dwa lata temu prezydent gościł u nich na chrzcinach najmłodszej córki Zuzanny. Podczas niedzielnego powitania jedna z  młodszych dziewczynek wręczyła Panu Prezydentowi własnoręcznie wykonaną laurkę.[vc_row][vc_column][vc_empty_space][thb_image caption=”true” retina=”retina_size” full_width=”true” alignment=”aligncenter” image=”1931″][/thb_image][vc_empty_space][thb_image caption=”true” retina=”retina_size” full_width=”true” alignment=”aligncenter” image=”1934″][/thb_image][vc_empty_space][thb_image caption=”true” retina=”retina_size” full_width=”true” alignment=”aligncenter” image=”1936″][/thb_image][vc_empty_space][thb_image caption=”true” retina=”retina_size” full_width=”true” alignment=”aligncenter” image=”1938″][/thb_image][vc_empty_space][thb_image caption=”true” retina=”retina_size” full_width=”true” alignment=”aligncenter” image=”1940″][/thb_image][vc_empty_space][thb_image caption=”true” retina=”retina_size” full_width=”true” alignment=”aligncenter” image=”1942″][/thb_image][vc_empty_space][thb_image caption=”true” retina=”retina_size” full_width=”true” alignment=”aligncenter” image=”1944″][/thb_image][vc_empty_space][thb_image caption=”true” retina=”retina_size” full_width=”true” alignment=”aligncenter” image=”1946″][/thb_image][vc_empty_space][thb_image caption=”true” retina=”retina_size” full_width=”true” alignment=”aligncenter” image=”1948″][/thb_image][/vc_column][/vc_row]