Aplikacja „Miejsca Pamięci” w nowej odsłonie

Pierwsza wersja programu na urządzenia mobilne, który powstał w oparciu o książkę dr. Andrzeja StrzeleckiegoTopografia Pamięci. Miejsca pamięci o ofiarach Auschwitz i bohaterach ruchu oporu w latach 1939-1945 znajdujące się na Ziemi Oświęcimskiej”, pojawiła się pod koniec 2019 roku. Aplikację tworzyli uczniowie szkół ponadpodstawowych. Także młodzi ludzie aktywnie uczestniczyli w tegorocznych, praktycznych działaniach związanych ze zwiększeniem funkcjonalności oprogramowania.

Wicestarosta Paweł Kobielusz, który wraz członkinią zarządu Teresą Jankowską wziął udział w podsumowaniu projektu, pogratulował uczestnikom.

W dzisiejszych czasach, kiedy zwyczaj czytania książek papierowych troszkę podupadł, dobrze że jest taka aplikacja w wersji mobilnej. Można wyciągnąć smartfon, odwiedzić parę ciekawych miejsc, dowiedzieć się więcej o historii ziemi oświęcimskiej – podkreślił.

Dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko, wspominając podsumowanie prac sprzed niemal roku nad pierwszą wersją, stwierdziła, że w założeniu miały to być działania jednorazowe.

Już wówczas zauważyliśmy bardzo duże zaangażowanie ze strony uczestników. Jednocześnie padły wówczas deklaracje młodzieży dotyczące uczestnictwa w projekcie, jeśli będzie taka możliwość. Dlatego wiosną tego roku rozpoczęliśmy prace nad rozszerzoną i bardziej urozmaiconą wersją aplikacji mobilnej. Dziś mamy okazję zobaczyć efekty Waszej pracy – podkreśliła.

Realizacja projektu przypadła na czas pandemii.

Wszystkie prace wykonaliśmy w stu procentach zdalnie – zaznaczył podczas podsumowania projektu Marcin Magiera. Wraz z Marcinem Dłubisem sprawował opiekę merytoryczną nad rozbudową aplikacji.

W projekcie uczestniczyli: Patryk Antecki, Julia Chmura, Jakub Gałuszka, Jakub Joniec, Mateusz Kania, Krystian Korbel, Kamil Rybarski, Dawid Spisak (wszyscy z Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu), Jan Bregin (Powiatowe Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu).

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]24 września,  w Młodzieżowej Piwnicy Artystycznej MDK, odbyło się spotkanie uczestników projektu rozbudowy aplikacji multimedialnej wydanej przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Za aktywny udział w pracach 9 uczniów otrzymało nagrody.

Realizacja projektu przypadła na czas pandemii.