Bardzo dobra frekwencja po otwarciu muzeum

Muzeum Pamięci w maju
Facebook
Twitter
LinkedIn

Prawie dwa tysiące osób odwiedziło Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w maju. W czerwcu można nie tylko nadal bezpłatnie zwiedzać wystawę, ale także obejrzeć film pt. „Kurierka”.

Maj był pierwszym miesiącem funkcjonowania placówki przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu. Frekwencyjnym sukcesem okazała się Noc Muzeów. Mapping na fasadzie budynku muzeum przyciągnął tłumy.

Wielu z jego uczestników wróciło później, by w spokoju zapoznać się z ekspozycją. Wśród osób oglądających w minionych tygodniach wystawę stałą było również wielu obcokrajowców, np.: Anglików, Niemców, Holendrów. Historie związane z pomocą więźniom KL Auschwitz przez mieszkańców ziemi oświęcimskiej przyciągnęły nawet osoby z dalekiej Brazylii.

– Bardzo cieszy tak wysoka frekwencja już w pierwszych tygodniach funkcjonowania naszej jednostki. Mam nadzieję, że nadchodzące wakacje będą sprzyjały  rosnącej liczbie odwiedzających nas gości. Zachęcamy szczególnie grupy do dokonywania rezerwacji wejścia do muzeum, ponieważ daje to pewność zwiedzania ekspozycji z pomocą audio przewodnika – powiedziała Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Panel rezerwacji:

https://rezerwacje.muzeumpamieci.pl/

Odwiedzający chętnie dzielą się swoimi odczuciami i emocjami po zwiedzaniu. Temu celowi służy muzealna Strefa Refleksji. Interesujące opinie i przemyślenia zostawiło do tej pory prawie 100 osób.

W czerwcu, tak jak w maju, Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej  nie będzie pobierać opłat za wejście. Bezpłatne będzie również wypożyczenie audioprzewodników.

To nie koniec dobrych wiadomości. Po oficjalnej premierze, w  sali konferencyjnej muzeum odbędą się ogólnodostępne, bezpłatne projekcje filmu „Kurierka”. MPMZO współfinansowało jego produkcję. To niezwykła historia Władysławy Krystyny Rzepeckiej z d. Harat, podporucznik Armii Krajowej  ps. „Wanda”.  W 1943 roku, jako 17-letnia dziewczyna, w tajnej misji przewiozła do Warszawy dokumenty wykradzione przez więźniów obozu Auschwitz. Trafiły do Jana Karskiego.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc osoby zainteresowane obejrzeniem „Kurierki” proszone są o wcześniejsze zgłoszenie udziału za pośrednictwem e-maila: biuro@muzeumpamieci.pl lub telefonicznie: 33 447 40 84. O udziale w seansie decyduje kolejność zgłoszeń.

Terminy projekcji „Kurierki”

14 czerwca – godz. 18.00

21 czerwca – godz. 10.00

26 czerwca – godz. 15.00

Istnieje możliwość wyświetlenia filmu w innych, ustalonych wcześniej terminach dla grup powyżej 15 osób.

Wybrane wpisy ze Strefy Refleksji Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

„Dobrze, że jest takie miejsce, gdzie te bardzo emocjonalne opowieści dotyczące wojny możemy poznać”.

Łukasz

„Ogromne emocje… Tyle cierpienia, bólu, niesprawiedliwości… I w tym wszystkim najwyższy poziom człowieczeństwa”.

Paulina

„Bardzo poruszająca wystawa. Dla ludzi z tego okresu był to najważniejszy w życiu egzamin, który zdali bez zarzutu”.

Ewa

„Jestem zachwycona tym wspaniałym miejscem. Tak wiele relacji 😊”.

Anna

„Cudowne miejsce do zapoznania się z historią miasta i jego mieszkańców. Pełne uznanie za ogrom pracy włożony w zebranie relacji świadków”.

Joanna

„Poruszające i wzruszające. Mnóstwo ludzkich historii, cierpienia, ale też piękne postawy godne naśladowania. Samo muzeum warte uwagi. Dziękuję”.

Agnieszka

„Nie zdawałem sobie sprawy z tego, co czuli mieszkańcy Oświęcimia i okolic, kiedy zaczęło się wysiedlanie”.

Jasiek

„Nasza historia jest tragiczna, lecz dzięki wspaniałym ludziom często miała szczęśliwe zakończenie. Przebaczyć zawsze musimy, ale pamiętać to nasz obowiązek”.

Maria