Po zakończeniu filmu rozległy się brawa

Premierowa projekcja odbyła się w uczelnianej auli im. Kazimierza Piechowskiego
Facebook
Twitter
LinkedIn

7 czerwca w auli Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu odbyła się premierowa projekcja filmu „Kurierka”. 

To niezwykła historia Władysławy Krystyny Rzepeckiej z d. Harat, podporucznik Armii Krajowej ps. „Wanda”. W 1943 roku, jako 17-letnia dziewczyna, w tajnej misji przewiozła do Warszawy dokumenty wykradzione przez więźniów obozu Auschwitz. Później wykorzystał je Jan Karski. 

Godzinny film w reżyserii Marka Luzara został zrealizowany w konwencji opowieści głównej bohaterki w połączeniu z najnowszymi technikami animacyjnymi. Jego produkcję współfinansowało Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. W premierze udział wzięli członkowie rodziny Haratów.

Zebranych w auli im. Kazimierza Piechowskiego uczestników premierowego pokazu przywitała rektor oświęcimskiej uczelni dr n. o zdr. Sonia Grychtoł.

Dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko w swoim wystąpieniu podkreśliła, że premiera filmu pt. „Kurierka”  jest kolejnym przedsięwzięciem z cyklu wydarzeń związanych z otwarciem muzeum. Wcześniej, 14 maja podczas Nocy Muzeów MPMZO zaprosiło na specjalne pokazy mappingu i nocne zwiedzanie ekspozycji stałej. Podczas pierwszego miesiąca funkcjonowania placówki wystawę zobaczyło prawie 2000 osób.

Projekcja otwiera cykl ogólnodostępnych seansów odbywających się w naszym muzeum. To nie wszystkie wydarzenia, które nasza instytucja zaplanowała w ramach udostępniania i promowania wystawy stałej. Chcemy już teraz Państwa serdecznie zaprosić na: koncerty, sesje edukacyjne, wykłady popularnonaukowe i warsztaty dla młodzieży – zachęcała dyrektor Dorota Mleczko. 

Starosta Andrzej Skrzypiński uczestniczył w premierze wraz z trojgiem członków zarządu: Grażyną Kopeć, Teresą Jankowską i Jerzym Mieszczakiem.

Powiedział, że wśród jego znajomych są osoby z rodziny Haratów, m.in. pulmonolog Rafał Harat. Stąd też historia Władysławy Rzepeckiej jest mu szczególnie bliska.

To bohaterstwo naszej kurierki nie wzięło się z niczego. Jej postawa i to, jak sobie radziła w tych okrutnych czasach jest godne naśladowania. Jeszcze niedawno wydawało mi się, że rzeczywistość nie będzie wymagała od nas kreowania nowych bohaterskich postaw. Niestety, od 24 lutego tego roku pojmowanie w ten sposób świata diametralnie się zmieniło. W ubiegłym roku, w tej uczelni, przy okazji konferencji powiedziałem, że moje pokolenie, moich  rodziców, naszych dzieci to będą pokolenia, które nie zaznają wojny. Teraz bym tego powiedzieć nie mógł – stwierdził starosta Andrzej Skrzypiński.

Po zakończeniu projekcji w auli rozległy się gromkie oklaski.

Chwilę później reżyser Marek Luzar opowiedział o tym, jak przez dwa lata spotykał się z Władysławą Rzepecką i rejestrował jej relacje, w jaki sposób później pracował nad filmem.

Oceniając postawę „Wandy” i jej rówieśników podczas II wojny światowej stwierdził:

– Bóg, Honor, Ojczyzna to nie były komunały. To były słowa, które miały znaczenie. Za te trzy słowa młodzi ludzie umierali.

Materiały zebrane przez Marka Luzara posłużyły Stanisławowi Zasadzie do napisania książki pt.  „Kurierka. Historia kobiety, która mogła zatrzymać Holocaust”.

***

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza do swojej siedziby przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu na bezpłatne projekcje „Kurierki”.

MPMZO jest współorganizatorem obchodów 82. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz – 14 czerwca 1940 r. Projekcje są ich częścią.

Terminy:

14 czerwca (wtorek) – godz. 18.00 

21 czerwca (wtorek) – godz. 10.00 

26 czerwca (niedziela) – godz. 15.00 

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc osoby zainteresowane obejrzeniem „Kurierki” proszone są o wcześniejsze zgłoszenie udziału za pośrednictwem e-maila: biuro@muzeumpamieci.pl lub telefonicznie: 33 447 40 84.

Dla grup powyżej 15 osób istnieje możliwość wyświetlenia filmu w innych, ustalonych wcześniej terminach.

Uczestników premiery przywitała rektor Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu dr Sonia Grychtoł
Uczestników premiery przywitała rektor Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu dr n. o zdr. Sonia Grychtoł.
Dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko zaprosiła do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach przygotowywanych przez muzeum
Premierowa projekcja odbyła się w uczelnianej auli im. Kazimierza Piechowskiego
Premierowa projekcja odbyła się w uczelnianej auli im. Kazimierza Piechowskiego
Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński
Podczas projekcji „Kurierki”
Reżyser filmu Marek Luzar
Władysława Krystyna Rzepecka ps. „Wanda”. Kadr z filmu „Kurierka”  w reżyserii Marka Luzara.
Kadr z filmu „Kurierka”  w reżyserii Marka Luzara
Kadr z filmu „Kurierka”  w reżyserii Marka Luzara
Kadr z filmu „Kurierka”  w reżyserii Marka Luzara