Cały czas tworzymy wyjątkowy portret mieszkańców

Nasz portret obrazek w tle

Jeśli bliska Ci jest idea pomocy drugiemu człowiekowi, wyślij swoje zdjęcie. Pokaż, że pamięć o wspaniałych ludziach, którzy z narażeniem zdrowia i życia nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu zagłady Auschwitz, jest wciąż żywa. Wasze fotografie znajdą się na ekspozycji stałej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Będą także prezentowane na naszej stronie internetowej.

Dziękujemy za fotografie przekazane przez Was do tej pory. Można je zobaczyć tutaj:

www.muzeumpamieci.pl/naszportret

Prosimy o kolejne zdjęcia i popularyzację tego projektu wśród Waszych znajomych.

Misją Muzeum Pamięci jest prowadzenie działań upamiętniających mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom niemieckiego KL Auschwitz. Głównym celem muzeum jest stworzenie nowoczesnego centrum gromadzenia i opracowywania materiałów dokumentujących ludzkie losy w kontekście historycznym.

Obecnie trwają prace modernizacyjne związane z dostosowaniem budynku tzw. Lagerhausu w Oświęcimiu do potrzeb MPMZO. Jednym z ważnych elementów muzealnej wystawy stałej ma być zbiorowy portret mieszkańców ziemi oświęcimskiej, którym idea pomocowości jest szczególnie bliska. Chcemy w ten sposób pokazać, że pamięć o bohaterkach i bohaterach, którzy z narażeniem zdrowia oraz życia nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz, jest wciąż żywa.

Na etapie tworzenia scenariusza zrodził się pomysł zaproszenia wszystkich chętnych mieszkańców ziemi oświęcimskiej do wspólnego zdjęcia. Jednak ze względu na pandemię i obostrzenia z niej wynikające, nie jest to możliwe. Dlatego też proponujemy inne wspólne i, co niezwykle istotne, bezpieczne działanie – powiedziała Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Co należy zrobić? To bardzo proste. Jeśli bliska Ci jest idea pomocy drugiemu człowiekowi i mieszkasz w powiecie oświęcimskim, prześlij do nas swoje zdjęcie (może być selfie). Ważne by w tle znalazł się  element charakterystyczny dla ziemi oświęcimskiej (np. budynek, krajobraz itp.).

Formularz oraz dodatkowe informacje związane z projektem znajdziecie pod adresem:

www.muzeumpamieci.pl/naszportret

Nadsyłane przez Was fotografie sukcesywnie zamieszczamy na naszej stronie internetowej. Docelowo staną się jednym z ważnych elementów powstającej wystawy stałej Muzeum Pamięci.