Wysiedlenia ze strefy KL Auschwitz – „Tu był mój dom”

Tu był mój dom - sesja MPM

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej 15 kwietnia organizują sesję edukacyjną poświęconą wysiedleniom przez Niemców mieszkańców Oświęcimia i okolicznych miejscowości.

W 2021 roku przypada 80. rocznica wysiedlenia części mieszkańców Oświęcimia i okolicznych miejscowości, w związku z utworzeniem przez Niemców tzw. strefy interesów KL Auschwitz.

Do udziału w sesji edukacyjnej poświęconej tym wydarzeniom organizatorzy zapraszają nauczycieli uczniów najstarszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz wszystkie zainteresowane osoby.

W relacji złożonej w 1965 roku Józef Paszek wspominał:

„ (…) W drugiej połowie marca 1941 r. wszyscy mieszkańcy wioski Pławy zostali wysiedleni. Pamiętam była to sobota prawdopodobnie 19 marzec. Około godziny 16-tej na teren Pław przyjechało około 8 lub 9 samochodów z policją niemiecką.(…) Każdej rodzinie nakazali, aby w przeciągu 20 minut zapakowała niezbędne rzeczy (…) coś do zjedzenia i była gotowa do wyjazdu. (…) Gdy już wszyscy byli zebrani nadjechały ciężarowe samochody, którymi przewieziono zgromadzoną ludność Pław do Oświęcimia – do hali fabrycznej „Praga”. Całą noc mieszkańcy Pław spędzili w pustych halach fabrycznych. Następnego dnia wczesnym rankiem załadowano ich do pociągu i wywieziono do Generalnego Gubernatorstwa w okolicę Gorlic. (…) W Pławach było 60 domów, które zaczęto burzyć w 1942 r. Po wojnie pozostało zaledwie pięć domów (…).”

Program sesji

9:00-9.10
Inauguracja
Dorota Mleczko – dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Andrzej Kacorzyk – dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji  o Auschwitz i Holokauście

9.10-9.50
Wysiedlenia mieszkańców Oświęcimia i okolicznych miejscowości w latach 1940-1942
Wykład – dr Jacek Lachendro, PMA-B

9.50-10:00
Przerwa

10:00-11.00
Wysiedlenia we wspomnieniach Józefy Handzlik oraz Zofii Przybyłowskiej i Mariana Górnickiego
Moderacja – Anita Bury, MPMZO oraz Andrzej Kacorzyk, MCEAH

11.10-12.40
Zajęcia warsztatowe dla młodzieży

Zgłoszenia uczestnictwa w sesji można przysyłać do 11 kwietnia 2021 r. Po tym terminie organizatorzy proszą o kontakt telefoniczny.

Formularz zgłoszeniowy dla szkół

Formularz zgłoszeniowy dla osób indywidualnych

Koordynacja:

dr Maria Martyniak
e-mail: maria.martyniak@auschwitz.org

Tu był mój dom - sesjaTu był mój dom - sesja