Historyczny kalendarz na 2022 rok

Kalendarz 2022

Do przyjaciół i sympatyków Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej trafił przed świętami specjalny kalendarz. Na jego kartach znaleźli się bohaterowie – kobiety i mężczyźni – szczególnie zasłużeni podczas II wojny światowej w niesieniu pomocy więźniom obozu Auschwitz oraz w walce z Niemcami.

To trzecie w historii muzeum takie wydawnictwo. W dwóch poprzednich latach ilustrację stanowiły fotografie mieszkańców dokumentujące ich życie codzienne, udział w uroczystościach, pracę. Tym razem zdecydowaliśmy się na prezentację 13 z wielu wybitnych postaci tworzących historię ziemi oświęcimskiej.

W kolejnych miesiącach są to:

Styczeń – Janina Kajtoch

Luty – Maria Bobrzecka

Marzec – Ks. Jan Skarbek

Kwiecień – Stanisława Faltus (po mężu Smreczyńska)

Maj – Major Piotr Szewczyk

Czerwiec – Helena Płotnicka, Władysława Kożusznik

Lipiec – Stanisława Morończyk

Sierpień – Janina Pomietlarz (po mężu Chałupnik)

Wrzesień – Irena Kawala (po mężu Kahanek)

Październik – Franciszek Dusik

Listopad – Janina Pytlik (po mężu Bałuk)

Grudzień – Jan Nosal

Większość zdjęć pochodzi ze zbiorów Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i archiwów rodzinnych.