Kolejna pamiątka po cichociemnym z Babic trafiła do Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Przekazanie sztandaru z nieistniejącego Gimnazjum Gminnego nr 1 im. majora Piotra Szewczyka w Rajsku
Facebook
Twitter
LinkedIn

 

Przekazanie sztandaru z nieistniejącego Gimnazjum Gminnego nr 1 im. majora Piotra Szewczyka w Rajsku zostało połączone z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Rajsku. Sztandar z rąk dyrektora Przemysława Dziedzica odebrała Dorota Mleczko – dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

W uroczystych obchodach rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowanych w hali sportowej wzięli udział m.in.: członkini zarządu powiatu oświęcimskiego Teresa Jankowska, wicewójt gminy Oświęcim Halina Musiał oraz inicjator nadania gimnazjum imienia i fundator sztandaru Zbigniew Szczerbik. Goście i zgromadzeni uczniowie obejrzeli okolicznościowy program artystyczny.

Zadaniem naszego muzeum jest upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, szczególnie tych, którzy w okresie II wojny światowej nieśli pomoc więźniom obozu Auschwitz. W naszym muzeum jest miejsce również dla innych wybitnych i niezwykłych osób z tego terenu – mówiła dyrektor Dorota Mleczko. Podkreśliła, że cały czas trwa zbieranie pamiątek i relacji świadków historii. Podziękowała również za cenny dar w postaci sztandaru i zaprosiła do zwiedzania wystawy, której otwarcie planowane jest w 2022 r.

Gimnazjum Gminne nr 1 w Rajsku zostało otwarte we wrześniu 1999 roku. Rok później otrzymało imię majora Piotra Szewczyka. Uległo likwidacji po reformie oświaty rozpoczętej w 2017 roku.

Przypomnijmy, że w lipcu ubiegłego roku do zbiorów Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej trafiły pamiątki po cichociemnym z Babic przechowywane w szkole. Wśród nich znalazły się m.in.: paszport, prawo jazdy, Krzyż Srebrny Virtuti Militari, Krzyż Wojenny z Mieczem – najwyższe odznaczenie Królestwa Norwegii, portfel, okulary, łyżka z więzienia we Wronkach. Będzie je można obejrzeć na wystawie stałej w MPMZO.

Pamiątki po majorze Piotrze Szewczyku w Muzeum Pamięci

 

Materiał wideo: