Mieszkańcy Osieka spotkali się z historią…Osieka

Facebook
Twitter
LinkedIn

To była prawdziwa lekcja historii, dla wszystkich których losy osieczan i Osieka są szczególnie bliskie. W wyjątkowej atmosferze, pięknej i historycznej scenerii spotkało się ponad 100 osób, by wysłuchać niesamowitych historii bohaterskich losów tutejszych mieszkańców. Wszystko w ramach wydarzenia pn. „Pamięć wszystko obejmie, losy osieczan podczas II wojny światowej”. Spotkanie z historią zostało zorganizowane przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej oraz Szkołę Podstawową nr 1 im. Władysława Jagiełły w Osieku.

W nastrój spotkania zgromadzonych gości wprowadziła uczennica SP nr 1 w Osieku Natalia Pierkiel piosenką Michała Bajora pt. „Panie”. W trakcie tego występu goście mieli okazję podziwiać krajobraz Osieka i okolic na zdjęciach udostępnionych dzięki uprzejmości Krystyny Czerny, redaktor naczelnej lokalnej gazety Echa Osieka.

Po powitaniu uczestników przez Dorotę Mleczko, dyrektor MPMZO, głos zabrali: dyrektor Biura Poselskiego Krzysztofa Kozika posła na Sejm RP – Izabella Miłkowska, która odczytała uroczysty list i przekazała dokument na ręce dyrektor MPMZO oraz dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Osieku – Monika Rycerz.

Jak zaznaczała pani Monika – ZSP nr 1 w Osieku należy do bardzo aktywnych i twórczych placówek, może poszczycić się długoletnią tradycją w wychowywaniu dzieci i młodzieży w duchu patriotycznym. – Wiemy jak bardzo ważnym w wychowaniu młodego człowieka jest patriotyzm. Z zaszczytem przyjęliśmy zaproszenie Muzeum do współorganizacji dzisiejszego wydarzenia, poświęconego niezwykłym ludziom naszej osieckiej Ziemi, osobom które pokazały, że nawet w najgorszych chwilach, warto pozostać człowiekiem. Dzisiejsza wieczornica poświęcona jest osobom, które zachowały człowieczeństwo, które w obliczu ogromnego kataklizmu – II wojny światowej – wyzwolili w sobie pokłady dobra, swój sprzeciw wobec okupanta, a wole walki okazywali na wiele sposobów: poprzez przejście szlakiem gen. Władysława Andersa, walkę partyzancką, czy przystąpienie do podziemnych struktur AKi BCH (…) pokazali, że walczą za cały świat, za wolność waszą i naszą – mówiła w trackie wydarzenia dyrektor ZSP nr 1 w Osieku.

Z kolei Dorota Mleczko, dyrektor MPMZO podziękowała mieszkańcom Osieka i prelegentom, którzy z ogromną życzliwością i entuzjazmem włączyli się w organizację wydarzenia. Podkreślała, że przedsięwzięcie w Osieku zapoczątkuje cykl spotkań z historią w pozostałych miejscowościach Ziemi Oświęcimskiej. – Chcemy budować więzi lokalnej społeczności, bo przecież pamięć jest najważniejsza, a słowo ma dla nas kluczowe znaczenie. Chcemy, by nasze Muzeum było współtworzone przez mieszkańców. Osieczan traktujemy jako przyjaciół, a przyjaciele się odwiedzają, stąd nasza dzisiejsza wizyta u Państwa. Chcemy, by były to więzi oparte na obopólnym zaufaniu i przyjaźni – mówiła Dorota Mleczko i dodała, że spotkanie w Osieku jest również kontynuacją wrześniowej konferencji, zorganizowanej przez Muzeum w Oświęcimiu, gdzie jednym z wątków były losy osieczan walczących pod Monte Cassino. Pojawiło się wówczas wiele dodatkowych i cennych informacji, które zasługiwały na oddzielne wydarzenie, dlatego Muzeum postanowiło rozszerzyć tę wiedzę podczas spotkania w Osieku.

W spotkaniu wzięli również udział: członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu – Jerzy Mieszczak, Sekretarz Powiatu – Beata Chmielowska, wójt Gminy Osiek – Marek Jasiński oraz przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury, edukacji, zaprzyjaźnionych Muzeów oraz radnych powiatu oświęcimskiego oraz gminy Osiek.

W pierwszej części spotkania Adam Hałatek, długoletni redaktor lokalnej gazety ECHA OSIEKA, autor wielu publikacji związanych z historią Osieka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Oświęcimiu przybliżył historię osieczan walczących w Armii Władysława Andersa. Z kolei Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, prezes Towarzystwa Miłośników Osieka, przedstawił historię Kazimierza Jędrzejowskiego „Kazka”, który był patronem tutejszego gimnazjum. Miejscowy bohater „Kazek” urodził się w Osieku, podczas II wojny światowej z narażeniem życia, niósł pomoc więźniom obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W 1943 r. został aresztowany, w połowie maja 1944 roku został przewieziony do bloku 11 w obozie Auschwitz-Birkenau. Skazano go na śmierć. W dniu 26 maja 1944 roku wykonano wyrok w krematorium w Brzezince. Zginął za wolność wielu ludzi. Dyrektor ZSP nr 1 w Osieku, Monika Rycerz, przybliżyła postać Karola Kruczały – kierownika Szkoły Podstawowej w Osieku w latach 1926-1941. Podczas wojny, w kwietniu 1940 r. w ramach akcji gestapo skierowanej przeciw nauczycielom został aresztowany. Trafił do jednego z najcięższych obozów koncentracyjnych, Mauthausen – Gusen, gdzie 21 marca 1941 roku zginął.

Podczas spotkania goście mieli okazję zobaczyć wystawę militariów z okresu II wojny światowej, została ona wypożyczona z Izby Regionalnej Dolina Karpia w Osieku. Zgromadzeni mogli poznać historię przedstawionych eksponatów dzięki uprzejmości lokalnych kolekcjonerów – Mariana Kocemby, Leszka Masy i Krzysztofa Urbańczyka.

Z kolei Adam Sala, były dyrygent Orkiestry Dętej w Głębowicach, opowiedział o życiu mieszkańców podczas okupacji. Przedstawił życie zwyczajnych ludzi i ich bohaterskie dokonania, które dla nich były przecież codziennymi czynnościami.

O oprawę artystyczną wydarzenia zadbała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Osieku. Uczennica Julia Mrozik wykonała piosenkę z repertuaru Czerwonych Gitar pt. „Biały Krzyż”. Natomiast Marlena Klęczar – piosenkę Anity Lipnickiej pt. „A jeśli nie wrócisz”.

Dziękujemy wszystkim gościom za tak liczne przybycie i ciepłe przyjęcie na ziemi osieckiej!

Chcemy, żeby nasze Muzeum było współtworzone przez mieszkańców, by poruszało tematy historyczne, które są ważne dla lokalnych społeczności. Za nami wyjątkowe wydarzenie w Osieku, ale już wkrótce spotkamy się w kolejnym gminach naszego powiatu. Zapraszamy na naszą stronę internetową oraz social media (Facebook, Instagram, Twitter), gdzie na bieżąco informujemy o naszej działalności i planach na przyszłość.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row thb_full_width=”true” css=”.vc_custom_1574420491926{padding-top: 5% !important;}”][vc_column][thb_image_slider thb_columns=”2″ lightbox=”thb_gallery” thb_center=”true” thb_navigation=”true” autoplay=”1″ images=”992,990,988,986,984,982,980,978,976,974,972,970,968,966,964,962,960,958,956,954,952,950,948,946,944,942,940,938,936,934,932,930,928,926,924,910,912,914,916,918,920,922,908,906,904,902,900,898,896,894,892,890,888,886″]