Wystawa kończy swój kurs Osieku

Objazdowa wystawa prezentująca koncepcję architektoniczną Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej już od czerwca dociera do poszczególnych gmin powiatu oświęcimskiego. Celem tej inicjatywy jest bliższe zaprezentowanie naszym mieszkańcom planów dotyczących Muzeum. Do końca listopada będzie jeszcze dostępna przy Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku. Zapraszamy do zwiedzania.

Na wystawę składają się plansze oraz grafiki obrazujące koncepcję architektoniczną obiektu „Lagerhaus”, który będzie docelową siedzibą Muzeum. Ekspozycja rozpoczęła trasę w Oświęcimiu, gdzie przez miesiąc była dostępna przy Centrum Dialogu i Modlitwy, później mogli zapoznać się z nią mieszkańcy Brzeszcz, Kęt, Chełmka aż w końcu trafiła do Osieka.

– Od samego początku funkcjonowania naszego Muzeum, zależy nam by mieć ciągły kontakt z mieszkańcami, przekazując dodatkową wiedzę o funkcjonowaniu instytucji jak największej rzeszy odbiorców. To właśnie mieszkańcy tego terenu tworzą historię dla przyszłych pokoleń, a celem naszego Muzeum jest jej przedstawianie, upamiętnianie bohaterskich czynów mieszkańców, którzy nieśli pomoc więźniom i ofiarom KL Auschwitz-Birkenau. Liczymy, że dzięki takim inicjatywom jak ta usłyszymy kolejne niesamowite historie z okresu II wojny światowej – mówi Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Serdecznie zachęcamy do zwiedzania wystawy również podczas wydarzenia. „Pamięć wszystko obejmie – losy osieczan podczas II wojny światowej”, które odbędzie się 19 listopada o godzinie 17.00 w sali Wiejskiego Domu Kultury w Osieku.