Niezwykła Noc Muzeów z mappingiem i innymi atrakcjami

Noc Muzeów w Oświęcimiu 2023

Partner wydarzeń:

To będzie wyjątkowa Noc Muzeów. 20 maja na fasadzie budynku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej o powierzchni dwóch kortów tenisowych będzie można obejrzeć widowiskowy mapping. Za pomocą świetlnych animacji i dźwięku organizatorzy opowiedzą historię pomocy niesionej przez mieszkańców ziemi oświęcimskiej więźniom KL Auschwitz.

20 maja (sobota) drzwi muzeum otworzą się szeroko dla gości o godz. 17:00. Do północy dla wszystkich chętnych będzie bezpłatnie dostępna rozmieszczona na trzech poziomach wystawa stała. Można na niej poznać historię ziemi oświęcimskiej oraz dowiedzieć się, na jak ogromną skalę mieszkańcy tej ziemi, niejednokrotnie z narażeniem życia, pomagali więźniom KL Auschwitz. Wielu z niosących pomoc zginęło.

Ekspozycja stała otwarta rok temu została przygotowana z wykorzystaniem najnowszych technologii multimedialnych. Szczególną uwagę zwraca ekran sferyczny z kopułą o średnicy ponad 4,5 metra oraz ekran parowy z niezwykłą prezentacją zdjęć mieszkańców.

Majowa Noc Muzeów w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej to również okazja do zobaczenia oryginału rzeźby o tytule „Asklepios” wykonanej przez światowej sławy rzeźbiarza Igora Mitoraja, wychowanego w podoświęcimskim Grojcu.

Wielbiciele zagadek i quizów z pewnością sięgną po specjalne ulotki, by zmierzyć się z wyzwaniem pt. „Jak dobrze znasz wystawę stałą MPMZO?” Do rozwiązania quizu niezbędne jest dokładne zwiedzenie ekspozycji stałej. Na tych, którzy prawidłowo rozwiążą wszystkie zadania czekają muzealne gadżety.

Bez wątpienia najbardziej atrakcyjnym wizualnie punktem tegorocznej Nocy Muzeów będzie pokaz mappingu na ogromnej fasadzie budynku.

Wizualizacja mappingu na fasadzie muzeum.

W odróżnieniu od projekcji rok temu, tym razem w niesamowitą podróż w czasie zabiorą nas świadkowie historii. Opowiedzą o tym, jak przed wybuchem II wojny światowej wyglądało życie na ziemi oświęcimskiej, jak pamiętają wybuch wojny i niemiecką okupację. Przedstawią zapamiętane przez siebie różne sposoby organizacji przez mieszkańców pomocy więźniom KL Auschwitz w postaci dostarczania żywności, lekarstw, przemycania korespondencji, wreszcie pomocy w ucieczkach. Wszystkie opowieści będą ilustrowane efektownymi animacjami i przestrzennym dźwiękiem.

Mappping podczas Nocy Muzeów w 2022 roku

Noc Muzeów w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w 2022 roku.

Na Noc Muzeów Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przygotowało także atrakcyjną ofertę dla najmłodszych.

Jedna z atrakcji dla najmłodszych uczestników Nocy Muzeów jakie przygotowało Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

W niej znalazły się m.in. inspirujący warsztat dla dzieci na Ścieżce Superbohaterów przy muzealnym budynku (liczba miejsc ograniczona) oraz gry i zabawy na magicznym dywanie. Dorośli śmiało mogą zatem przyjść tego dnia do muzeum ze swoimi pociechami. W tym roku Noc Muzeów w Oświęcimiu będzie przebiegać jednocześnie w dziewięciu muzeach i miejscach wartych odwiedzenia. Wśród nich znajduje się Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Atrakcjom towarzyszy wyjątkowa akcja rabatowa pod nazwą Gastronomiczna Noc Muzeów. W jej ramach w wybranych lokalach będzie można uzyskać zniżkę przy zamówieniu pod warunkiem wcześniejszego odwiedzenia minimum jednego z dziewięciu miejsc dostępnych podczas Nocy Muzeów.

Organizację Nocy Muzeów wspiera Partner Wydarzenia Tauron Dystrybucja S.A. realizujący program Bezpieczniki TAURONA

Program Nocy Muzeów w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

17:00 Rozpoczęcie Nocy Muzeów w MPMZO

• zwiedzanie wystawy stałej (do godz. 24:00)

• quiz dla zwiedzających: „Jak dobrze znasz wystawę stałą MPMZO?”

• projekcja filmów promujących muzeum w pętli dla odwiedzających (do godz. 24:00)

17:00 – 18.30 Warsztat dla dzieci na Ścieżce Superbohaterów pn. „ Jak BISZKOPT został superbohaterem”

19:00 – 20:30 „Zgadywanie na magicznym dywanie” – zajęcia dla dzieci

21:00 – 22:45 Pokazy mappingu

• I pokaz 21:00

• II pokaz 21:30

• III pokaz 22:00

• IV pokaz 22:30

24:00 Zakończenie Nocy Muzeów

Na niezwykłą Noc Muzeów zaprasza
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej ul. Maksymiliana Kolbego 2A, Oświęcim

www.muzeumpamieci.pl

e-mail: biuro@muzeumpamieci.pl

Udogodnienia dla gości

• w bezpośrednim sąsiedztwie budynku muzeum znajduje się bezpłatny parking dla samochodów
• rowerzyści mogą skorzystać ze stojaków na rowery w strefach monitorowanych
• budynek muzeum jest klimatyzowany

Obiekt jest dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami.