Nowa tabliczka na grobie bohatera

Facebook
Twitter
LinkedIn

W sobotę, podczas uroczystości na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu, na grobie cichociemnego majora Piotra Szewczyka została odsłonięta tabliczka nagrobna z informacją, że przed wojną był również aspirantem Policji Państwowej.

Po mszy świętej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu kolumna z orkiestrą, pocztami sztandarowymi, policyjną kompanią honorową i gośćmi przemaszerowała ulicą Dąbrowskiego na cmentarz. 

Lech Zużałek, siostrzeniec majora Piotra Szewczyka, przedstawił w skrócie niezwykłe przedwojenne, wojenne i powojenne losy bohatera urodzonego w Babicach

Postać majora Piotra Szewczyka jest związana z ziemią oświęcimską, choć zasługi dla niepodległości i  wolności społecznej sięgają daleko poza naszą ojczyznę – podkreślił. 

Odznaczenia, które były eksponowane przez policjantów przy grobie cichociemnego z Babic wypożyczyło Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. W muzealnych zbiorach od 2020 roku znajdują się także dokumenty i przedmioty osobistego użytku należące do majora Piotra Szewczyka.

https://www.muzeumpamieci.pl/pamiatki-po-majorze-piotrze-szewczyku-w-muzeum-pamieci/

Rok później do muzeum został przekazany sztandar z nieistniejącego Gimnazjum Gminnego nr 1 i. majora Piotra Szewczyka w Rajsku.

https://www.muzeumpamieci.pl/kolejna-pamiatka-po-cichociemnym-z-babic-trafila-do-muzeum-pamieci-mieszkancow-ziemi-oswiecimskiej/

Pamiątki po majorze i szkolny sztandar można zobaczyć na wystawie stałej w siedzibie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu. Muzeum na sobotnich uroczystościach reprezentowała dyrektor Dorota Mleczko.

Organizatorem uroczystości była Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu przy współpracy z Komendą Główną Policji, a także przedstawiciele grupy rekonstrukcji historycznej Posterunek Policji Państwowej w Oświęcimiu, którzy byli inicjatorami zamieszczenia tabliczki nagrobnej – poinformowała rzeczniczka oświęcimskiej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka. 

Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu
Przemarsz ulicą Dąbrowskiego
Przemarsz ulicą Dąbrowskiego
Warta honorowa przy grobie majora Piotra Szewczyka z odsłoniętą tabliczką nagrobną
Odznaczenia majora Piotra Szewczyka wypożyczone z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Uczestnicy uroczystości
Uczestnicy uroczystości
Uczestnicy uroczystości
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej reprezentowała dyrektor Dorota Mleczko. Obok wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzej Kacorzyk. Z tyłu (z lewej) wiceprezydent Oświęcimia Krzysztof Kania. 
Lech Zużałek, siostrzeniec majora Piotra Szewczyka
Salwa kompanii honorowej
Wieniec na grobie majora Piotra Szewczyka złożył m.in. zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor Piotr Morajko