W sobotę, podczas uroczystości na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu, na grobie cichociemnego majora Piotra Szewczyka została odsłonięta tabliczka nagrobna z informacją, że przed wojną był również aspirantem Policji Państwowej.
Po mszy świętej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu kolumna z orkiestrą, pocztami sztandarowymi, policyjną kompanią honorową i gośćmi przemaszerowała ulicą Dąbrowskiego na cmentarz.
Lech Zużałek, siostrzeniec majora Piotra Szewczyka, przedstawił w skrócie niezwykłe przedwojenne, wojenne i powojenne losy bohatera urodzonego w Babicach.
– Postać majora Piotra Szewczyka jest związana z ziemią oświęcimską, choć zasługi dla niepodległości i wolności społecznej sięgają daleko poza naszą ojczyznę – podkreślił.
Odznaczenia, które były eksponowane przez policjantów przy grobie cichociemnego z Babic wypożyczyło Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. W muzealnych zbiorach od 2020 roku znajdują się także dokumenty i przedmioty osobistego użytku należące do majora Piotra Szewczyka.
https://www.muzeumpamieci.pl/pamiatki-po-majorze-piotrze-szewczyku-w-muzeum-pamieci/
Rok później do muzeum został przekazany sztandar z nieistniejącego Gimnazjum Gminnego nr 1 i. majora Piotra Szewczyka w Rajsku.
Pamiątki po majorze i szkolny sztandar można zobaczyć na wystawie stałej w siedzibie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu. Muzeum na sobotnich uroczystościach reprezentowała dyrektor Dorota Mleczko.
– Organizatorem uroczystości była Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu przy współpracy z Komendą Główną Policji, a także przedstawiciele grupy rekonstrukcji historycznej Posterunek Policji Państwowej w Oświęcimiu, którzy byli inicjatorami zamieszczenia tabliczki nagrobnej – poinformowała rzeczniczka oświęcimskiej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka.











