O mieszkańcach walczących na frontach…

Facebook
Twitter
LinkedIn

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej ma wiele planów dotyczących rozwoju instytucji. Główne działania dotyczą inwestycji w budynku „Lagerhaus” na potrzeby MPMZO wraz z wykonaniem ekspozycji stałej. Jednak Muzeum prowadzi również działalność merytoryczną poprzez stałe budowanie kolekcji i zbiorów muzealnych. Wśród najbliższych planów Muzeum znajduje się wydanie publikacji o mieszkańcach Ziemi Oświęcimskiej, którzy podczas II wojny światowej walczyli na różnych frontach. To już druga publikacja wydana przez Muzeum.

Pozycja naukowa będzie opowiadała o losach mieszkańców, którzy podczas II wojny światowej walczyli na froncie zachodnim (głównie Anglia i Szkocja) oraz południowym (m.in. pod Monte Cassino). Osoby, które mają wiedzę, że ich przodkowie, rodzina uczestniczyli w tych wydarzeniach i chcieliby się podzielić wspomnieniami lub pamiątkami rodzinnymi proszone są o kontakt z dyrekcją Muzeum.

– W planach naszego muzeum jest przygotowanie kolejnej publikacji. Nie będzie to jednak informacja o wszystkich mieszkańcach Ziemi Oświęcimskiej, a jedynie punkt wyjścia do przeprowadzenia badań na przyszłość – do stworzenia formy leksykonu czy informatora o osobach, które były zaangażowane w walkę na frontach – mówi Dorota Mleczko, dyrektor MPMZO.

Wydanie książki planowane jest na drugą połowę września br. Będzie to już druga publikacja wydana przez Muzeum. Przypomnijmy – pierwsza autorstwa doktora Andrzeja Strzeleckiego pt.: „Topografia pamięci. Miejsca pamięci o ofiarach Auschwitz i bohaterach ruchu oporu w latach 1939-1945 znajdujące się na Ziemi Oświęcimskiej.” miała swoją premierę w marcu br. podczas konferencji naukowej, pod patronatem wicepremier Beaty Szydło i starosty oświęcimskiego Marcina Niedzieli.

Fot. I konferencja naukowa pt. „Topografia pamięci” odbyła się 18 marca w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.