Objazdowa wystawa koncepcji Muzeum rozpoczęła trasę

Od 14 czerwca na terenie Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu można oglądać wystawę koncepcji architektonicznej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Wystawa docelowo dotrze do poszczególnych gmin powiatu, wszystko po to, by mieszkańcy Ziemi Oświęcimskiej mogli jeszcze lepiej zapoznać się z planami naszego Muzeum.

Prezentowana ekspozycja zawiera plansze obrazujące koncepcję architektoniczną obiektu. – W dalszej perspektywie planujemy wystawę objazdową w poszczególnych gminach na Ziemi Oświęcimskiej. Chcemy, by wszyscy mieszkańcy usłyszeli o działalności naszej instytucji, o planach Muzeum. Zależy nam, by dotrzeć do jak największej rzeszy mieszkańców, może dzięki temu usłyszymy o kolejnej niesamowitej historii z okresu II wojny światowej – mówi Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Przypomnijmy, że Muzeum powstanie w zabytkowym budynku, zwanym „Lagerhaus”, zlokalizowanym na działce o powierzchni ok. 1 ha, położonym ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz. Budynek został wzniesiony przed 1916 r. dla potrzeb piekarni. Od 1924 r. był magazynem surowca Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego. W latach 1940 – 1944 jako tzw. Lagerhaus był magazynem kaszy, mąki i cukru dla obozowej załogi SS. Po wojnie należał do Okręgowego Przedsiębiorstwa Przemysłu Zbożowo – Młynarskiego Państwowych Zakładów Zbożowych w Krakowie. Przez wiele lat budynek stał niezagospodarowany, a kilka lat temu przeprowadzono w nim prace zabezpieczające i wzmacniające konstrukcję budynku. Wykonano m.in. izolację fundamentów oraz konstrukcję dachu z poszyciem.