Pierwsze albumy trafiły do oświęcimskiego kolekcjonera

„Spacer po Oświęcimiu. Fotografie ze zbiorów Tadeusza Firczyka” – tak nazywa się najnowsza książka wydana przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Autorskie egzemplarze uroczyście przekazała Tadeuszowi Firczykowi dyrektor muzeum Dorota Mleczko.

W dwujęzycznej publikacji (j. polski i j. angielski) znalazły się 122 zdjęcia wykonane w Oświęcimiu w ciągu minionych 140 lat. Każdy z 10 rozdziałów posiada historyczne wprowadzenie oraz plan miejsca, któremu jest poświęcony. Zdjęcia mają również indywidualne podpisy.

– Gromadzenie dokumentów, fotografii, obiektów możliwe jest tylko przy owocnej współpracy z mieszkańcami ziemi oświęcimskiej. Ten album jest z jednej strony uhonorowaniem osoby Pana Tadeusza Firczyka za Jego wieloletnią pasję, wiedzę, a z drugiej próbą ujęcia zmian w mieście w oparciu o fotografie ze zbiorów oświęcimskiego kolekcjonera – podkreśliła Dorota Mleczko.

Uroczyste przekazanie albumu miało również drugą odsłonę. Otóż Tadeusz Firczyk podarował muzeum kilkadziesiąt bardzo cennych fotografii i wydawnictw poświęconych historii ziemi oświęcimskiej.

Te materiały powinny tu być nie ze względu na mnie, tylko na historię. Mają służyć ludziom – stwierdził.

Album „Spacer po Oświęcimiu. Fotografie ze zbiorów Tadeusza Firczyka” będzie dystrybuowany przy okazji otwarcia Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaplanowanego na kwiecień br.

Tadeusz Firczyk urodził się 12 września 1938 roku w Oświęcimiu. Gromadzenie fotografii i pocztówek rozpoczął w 1981 roku. Sam także nauczył się robić zdjęcia. W 2012 roku, w uznaniu dla jego społecznej pracy na rzecz popularyzacji historii miasta został uhonorowany Medalem Miasta Oświęcim.