Podpisanie umów i nowy etap w historii Muzeum Pamięci

Trzy osoby podpisujące umowę w tym jedna kobieta pierwsza z lewej

Z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa w tymczasowej siedzibie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przedstawiciele Muzeum i firm wykonawczych podpisali 1 kwietnia umowy na nadzór inwestorski i roboty budowlane. Planowane rozpoczęcie działalności oświęcimskiej instytucji w nowym miejscu to początek 2022 roku.

– To ważny dzień, bo rozpoczyna się nowy etap w historii naszego Muzeum, niezwykle istotny etap. Prowadzone prace będą widoczne z zewnątrz. Do tej pory nasze działania były intensywne, ale mniej zauważalne dla osób postronnych– powiedziała dyrektor Muzeum Pamięci Dorota Mleczko.

Muzeum powstanie w zabytkowym budynku, tzw. Lagerhausie, zlokalizowanym ok. 200 metrów od byłego, niemieckiego obozu Auschwitz, przy ul. św. Maksymiliana Marii Kolbego nr 2A w Oświęcimiu.

Ze względu na bezpieczeństwo uczestników umowy były podpisywane stopniowo. Najpierw podpisy złożyli dyrektor Muzeum Pamięci Dorota Mleczko i Dariusz Terlecki, dyrektor Biura Regionalnego Południe Sweco Consulting sp. z. o.o. w obecności jego zastępcy Marka Nycha. Ta firma będzie sprawować nadzór inwestorski nad robotami budowlanymi.

Natomiast za adaptację budynku na potrzeby Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej będzie odpowiadać firma Arco System sp. z o.o. z Oświęcimia.

W tym przypadku ważność umowy potwierdzili podpisami: dyrektor Muzeum Pamięci Dorota Mleczko, prezes Arco System Zbigniew Rembiesa i wiceprezes Anna Dziwak w obecności dyr. ds. realizacji kontraktów Michała Kawali.

W uroczystym podpisaniu dokumentów przez chwilę (względy bezpieczeństwa i pilne obowiązki) uczestniczyli wicestarosta Paweł Kobielusz i członek zarządu powiatu Teresa Jankowska.

– Dzisiejsze podpisanie umów poprzedziły wielomiesięczne prace związane ze spełnieniem wymogów formalno-prawnych. W styczniu 2019 roku podpisaliśmy pierwszą umowę z firmą przygotowującą projekt architektoniczny jak i projekt ekspozycyjny. Pozwolenie na budowę uzyskaliśmy końcem 2019 roku i rozpoczęliśmy proces zamówienia przetargowego na realizacje prac budowlanych . Prace projektowe dotyczące samej wystawy jeszcze trwają. Mają zakończyć się jesienią tego roku – przypomniała dyrektor Dorota Mleczko.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (w organizacji) to samorządowa instytucja kultury, której organizatorem jest Powiat Oświęcimski, a organem współprowadzącym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rozpoczęło działalność w czerwcu 2018 roku. Misją Muzeum jest prowadzenie działań mających na celu upamiętnienie mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom KL Auschwitz

Trzy osoby podpisujące umowę w tym jedna kobieta pierwsza z lewej

Umowę na nadzór inwestorski podpisują dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko i Dariusz Terlecki, dyrektor Biura Regionalnego Południe Sweco Consulting sp. z. o.o. Obok jego zastępca Marek Nych

Cztery osoby po podpisaniu umowy w tym jedna kobieta (druga z lewej)