Powojenne losy dzieci z KL Auschwitz

Konferencja w Muzeum Pamięci

Taki tytuł nosi konferencja popularnonaukowa organizowana 5 września przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Zagadnienie to jest mało znane, ale też mało spopularyzowane, a jednak stanowi niezwykle ważną część historii obozu Auschwitz-Birkenau oraz ludzi żyjących na ziemi oświęcimskiej.

– To właśnie mieszkańcy Oświęcimia i terenów przyobozowych na wszelakie sposoby starali się pomagać więźniom KL Auschwitz. Starania te, jak się okazuje, nie ustały po 27 stycznia 1945 r. i oswobodzeniu obozu. Jako Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej chcemy pokazać tę pomoc, akcentując podczas konferencji jej formy powojenne – zachęca do udziału kustosz Zbigniew Mazur.

Konferencja popularnonaukowa

W sali konferencyjnej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej od godz. 10 o sytuacji dzieci podczas okupacji i po zakończeniu wojny będą mówić naukowcy. Dodatkowo wykład wprowadzający wygłosi prof. Jacek Chrobaczyński historyk, wykładowca akademicki, badacz dziejów II wojny światowej. Temat jego rozważań to „Wojna a dziecko (1939-1945). Codzienność – moralitet – edukacja i wychowanie. Bilans i następstwa”. Drugi wykład będzie stanowił odniesienie do lokalności i przybliży „Losy dzieci z KL Auschwitz oraz ich adopcje przez mieszkańców ziemi oświęcimskiej”. Warto dodać, że prelegentem będzie Teresa Wontor-Cichy – historyk, pracownik naukowy Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Co więcej, w drugiej części zostaną przedstawione losy świadków historii, którzy jako dzieci byli więzieni w KL Auschwitz.

Konferencja rozpocznie się 5 września (poniedziałek) o godz. 10 w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu.

Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Starosty Oświęcimskiego Andrzeja Skrzypińskiego.

Konferencja jest organizowana w ramach obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o potwierdzenie udziału do 31 sierpnia. Tel.: 33 447 40 84, e-mail: biuro@muzeumpamieci.pl

Konferencja w Muzeum Pamięci
Plakat informujący o konferencji pt. Powojenne losy dzieci z KL Auschwitz