Turyści i mieszkańcy chętnie dzielą się opiniami

Strefa refleksji w muzeum pamięci

Ponad 150 wpisów w ciągu niespełna trzech miesięcy pozostawili w Strefie Refleksji odwiedzający Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

W muzeum oddanym do użytku 1 maja jest kilka miejsc, w których można podzielić się swoimi wrażeniami w trakcie lub po zakończeniu zwiedzania. W dwóch Strefach Wartości do dyspozycji są duże dotykowe monitory, dzieci mogą się nagrać przy Drzewie Pamięci na Ścieżce Superbohaterów, natomiast na parterze w Strefie Refleksji leżą długopisy i kartki papieru.

Niespodzianką jest nie tylko duża ilość pozostawianych przez zwiedzających opinii, ale również ich forma. Tworząc projekt wystawy stałej założyliśmy, że w dzisiejszych czasach nowoczesnych rozwiązań technologicznych one będą głównym przekazem opinii turystów. Tymczasem widzimy, że o wiele częściej wybierana jest tradycyjna forma zapisu na kartce. Zaskakujące są również same opinie wielokrotnie niezwykle emocjonalne, będące efektem oddziaływania wystawy stałej na przeżycia zwiedzającego. To co zwraca również  moją uwagę, to wiek autorów tychże opinii. Są wśród nich zarówno osoby bardzo młode jak i te o dużym doświadczeniu życiowym – podkreśliła Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Ze względu na małą ilość miejsca część kart pozostawionych w Strefie Refleksji została zarchiwizowana przez pracowników muzeum. Pozostałe można znaleźć na specjalnym stojaku na parterze obiektu.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ulicy Kolbego 2 A w Oświęcimiu jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach: 10.00-18.00.

We wtorki dla zwiedzających indywidualnie wstęp bezpłatny.