Przy kawie z Igorem Mitorajem

Igor Mitoraj

26 marca, w 79. rocznicę urodzin słynnego twórcy, Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej o godz. 16.00 po raz pierwszy zaprezentuje publicznie obraz autorstwa Igora Mitoraja ze swoich zbiorów. Na razie będzie go można zobaczyć tylko tego dnia.

Dzieło pt. „Głowa” powstałe w 2001 roku ma wymiary 88×60 cm. Oprócz niego w niedzielne popołudnie będzie można również podziwiać rzeźbę wykonaną przez Igora Mitoraja pt. „Asklepios”. Stanowi ona ważny element muzealnej ekspozycji stałej.

Na spotkanie przy kawie z Igorem Mitorajem Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprosiło prof. Joannę Kubicz z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pani profesor podzieli się z uczestnikami spotkania wiedzą o artyście i jego niezwykłej twórczości.

Wstęp wolny.

***

Igor Mitoraj urodził się 26 marca 1944 w Oederan w Niemczech. Był synem polskiej robotnicy przymusowej i francuskiego jeńca wojennego.

Po wojnie matka wróciła z dzieckiem do kraju. Dzieciństwo i młodość Igor spędził w Grojcu niedaleko Oświęcimia. Po ukończeniu Liceum Plastycznego w Bielsku-Białej rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.  Później wyjechał do Francji, by dalej studiować. Swoje pierwsze ważne rzeźby stworzył we Włoszech.

Znajduje się w gronie najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy. Najbardziej jest znany z monumentalnych rzeźb znajdujących się m.in. w Paryżu, Rzymie i Londynie. Od 2005 roku jedną z nich, „Eros bendato” („Eros spętany”), możemy podziwiać na Rynku Głównym w Krakowie.

Igor Mitoraj zmarł 6 października 2014 roku w Paryżu.

Igor Mitoraj
Fot. Andrea Bosio from Florence, ITALY, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Common
Rzeźba autorstwa Igora Mitoraja pt. „Asklepios”
Zbiory Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej