Spotkajmy się z historią w Osieku

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Jagiełły w Osieku zapraszają na spotkanie z historią pn. „Pamięć wszystko obejmie – losy osieczan podczas II wojny światowej”. Wydarzenie odbędzie się 19 listopada o godzinie 17.00 w sali Wiejskiego Domu Kultury w Osieku.

Spotkanie jest rezultatem wrześniowej konferencji zorganizowanej przez MPMZO pn. „Niestrudzeni w walce o ojczyznę – mieszkańcy Ziemi Oświęcimskiej na frontach II wojny światowej”. Zainteresowanie tą tematyką okazało się tak duże, a temat tak obszerny, że Muzeum postanowiło rozpocząć nowy cykl spotkań z lokalną historią.  Będziemy wspominać ciekawe wydarzenia i ludzi, których postawa i czyny zasługują na pamięć.

– Podczas wrześniowej konferencji pojawił się temat żołnierzy z Osieka walczących w armii Andersa. Konferencja miała szerszy zakres, temat nie do końca został wyczerpany, dlatego w porozumieniu ze Szkolą Podstawową nr 1 w Osieku zapoczątkujemy nową formułę spotkań, którą chcemy też kontynuować w innych miejscowościach powiatu – mówi Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Podczas spotkania zostaną poruszone zagadnienia z  historii Osieka i życia jego mieszkańców w czasie II wojny światowej. Poniżej przedstawiamy ramowy program spotkania.

Program spotkania

• Szlakiem nadziei – osieczanie w Armii Andersa – p. Adam Hałatek
  • Losy znanych osieczan podczas II wojny światowej – p. Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH w Oświęcimiu oraz prezes Zarządu Towarzystwa Miłośników Osieka, przedstawi historię Kazimierza Jędrzejowskiego „Kazka”, p. Monika Rycerz – dyrektor SP nr 1 w Osieku, przybliży postać Karola Kruczały
  • Izba Regionalna Doliny Karpia w Osieku – militaria z okresu II wojny światowej p. Mirosław Kocemba
  • Zapisane w pamięci – życie codzienne osieczan w czasie okupacji, p. Adam Sala oraz p. Marzena Borkowska.

Serdecznie zapraszamy!