Szukamy krewnych Władysława Jakubowskiego z Brzeszcz

Czy uda się współcześnie opisać życie ślusarza Władysława Jakubowskiego, który urodził się pod koniec XIX wieku? Liczymy na Państwa pomoc.

Do zasobów Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej trafił ciekawy dokument. To świadectwo czeladnicze sprzed ponad 110 lat. Ma wymiary 42×33 cm i bogate zdobienia.

Należało do urodzonego w 1887 roku w Brzeszczach Władysława Jakubowskiego. Otrzymał je po trzech latach nauki u wiedeńskiego mistrza ślusarskiego Josefa Ettela. Wydane 1 października 1908 roku potwierdzało, że „ukończył z wynikiem pozytywnym ustalony okres nauki, nabył wymagane w tym rzemiośle umiejętności” (całe tłumaczenie na końcu tekstu).

Program do wyszukiwania grobów na cmentarzu w Brzeszczach pokazuje dwóch pochowanych mężczyzn o tym imieniu i nazwisku, w tym jednego urodzonego 8 listopada 1887 roku i zmarłego 30 maja 1969 roku. Rok urodzenia się zgadza. Czy zatem w Brzeszczach spoczywa (wraz z mamą Ewą) ten sam mężczyzna, który tu się urodził i w 1908 roku otrzymał potwierdzenie swoich umiejętności rzemieślniczych? Niewykluczone, że tak.

Jak potoczyły się losy bohatera tego tekstu po tym, gdy w wieku 21 lat odebrał posiadane obecnie przez muzeum świadectwo czeladnicze? Jak wyglądały one wcześniej, po urodzeniu? Gdzie mieszkał? Czy w Brzeszczach, czy w innej miejscowości? Do jakich szkół chodził? Czy założył rodzinę i miał dzieci? To tylko niektóre z pytań, których jest wiele.

Będziemy wdzięczni za każdą informację dotyczącą Władysława Jakubowskiego.

W tej sprawie prosimy dzwonić tel. 33 447 40 84 lub pisać: biuro@www.muzeumpamieci.pl