Województwo Małopolskie i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będą współprowadzić Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Podpisanie umowy pomiędzy Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwem Małopolskim.

Samorząd województwa przejął muzeum od powiatu oświęcimskiego w lipcu tego roku, dzięki czemu województwo poszerzyło krąg instytucji kultury na terenie Małopolski Zachodniej. 31 sierpnia doszło do podpisania umowy między Województwem Małopolskim a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym uczestniczyli: minister Piotr Gliński, marszałek Witold Kozłowski, Iwona Gibas z zarządu województwa oraz dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM Monika Gubała.

Jak podkreślił marszałek Witold Kozłowski, przejęcie tej instytucji, a teraz decyzja o współprowadzeniu jej z MKiDN, to ogromna szansa dla muzeum.

Muzeum uzyskuje nowe możliwości rozwoju szczególnie poprzez znaczące zwiększenie dotacji podmiotowej z budżetu obydwu organizatorów, a także poprzez możliwość szerszej współpracy z pozostałymi instytucjami województwa małopolskiego w zakresie realizacji wydarzeń kulturalnych – powiedział marszałek Małopolski.

Jako mieszkanka powiatu oświęcimskiego jestem dumna, że możemy poszczycić się kolejnym wspaniałym miejscem historii przygotowanym dla upamiętnienia dziejów mieszkańców Małopolski Zachodniej – dodała Iwona Gibas z zarządu województwa.

Misją Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest prowadzenie działań mających na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom KL Auschwitz.

Katarzyna Antosz/www.malopolska.pl