Wystawa czasowa poświęcona bohaterom znacznie większa

O osiem plansz z fotografiami i biogramami została wzbogacona ekspozycja pn. „Twarze pomocy. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w służbie społeczeństwu”. Wystawę można oglądać przy budynku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Oficjalne udostępnienie nastąpi 10 czerwca. Jest to jedno z wydarzeń organizowanych przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej a towarzyszących obchodom 83. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz.

Do tej pory na wystawie poświęconej „Twarzom pomocy” były prezentowane biogramy i fotografie takich wybitnych postaci jak: Andrzej Harat, Elżbieta Matjas, Franciszek Dusik, Irena Kawala, Gabriela i Jan Nosalowie, Jan Jakuczek, Janina Kajtoch, Janina Pytlik, Józefa Handzlik, Kazimierz Jędrzejowski, Ksiądz Jan Skarbek, Maria Hajdo, Marian Mydlarz, Stanisława Morończyk, Stanisława Smreczyńska, Wanda Żak, Władysław Dziewoński, Władysława Kożusznik i Helena Płotnicka, Zofia Zużałek.

Od 10 czerwca wystawa będzie znacznie obszerniejsza. Znajdą się na niej również biogramy i fotografie kolejnych wybitnych postaci takich jak: Anna Zabrzeska, Franciszek Wawro, Helena Stupka, Maksymilian Niezgoda, Marian Zieliński, Władysława Harat, Wojciech Jekiełek i Zofia Gabryś.

Po wprowadzonych zmianach zwiedzający mogą poznać historie 29 kobiet i mężczyzn zaangażowanych w pomoc więźniom KL Auschwitz. Wstęp wolny.

Wśród nowych biogramów znajduje się biogram Heleny Stupki ps. „Jadźka”.  6 czerwca 2023 r. przypada 48. rocznica Jej śmierci. Podczas niemieckiej okupacji najpierw działała w Związku Walki Zbrojnej, potem w Armii Krajowej. Po zbudowaniu przez Niemców KL Auschwitz zaangażowała się w pomoc więźniom. Organizowała żywność i przekazywała grypsy. Kierowała także Komitetem Niesienia Pomocy Więźniom Politycznym Obozu Oświęcimskiego. Pomogła wielu uciekinierom z KL Auschwitz, m.in. Augustowi Kowalczykowi. Od 2020 r. imię Heleny Stupki nosi rondo u zbiegu ulic Legionów i Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu.

Na wystawie czasowej przy budynku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej można obecnie poznać historie 29 kobiet i mężczyzn zaangażowanych w pomoc więźniom KL Auschwitz.