Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej z Nagrodą Specjalną Sybilli 2022

Dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko (druga z lewej) odbiera Nagrodę Specjalną Sybilli 2022 podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim na Wawelu Fot. Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów

Podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim na Wawelu dyrektor Dorota Mleczko odebrała Nagrodę Specjalną dla Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2022. Nagroda przyznawana jest muzeom za wybitne osiągnięcia i propagowanie najlepszych wzorców działalności muzealnej.

W 43. Edycji Sybilli  jurorzy oceniali ponad 140 muzealnych projektów zrealizowanych w 2022 roku, przesłanych w ramach sześciu kategorii konkursowych takich jak: konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury, edukacja, projekty naukowo-badawcze, nowe i zmodernizowane wystawy stałe, wystawy czasowe, inwestycje.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej otrzymało Nagrodę Specjalną za adaptację budynku na potrzeby muzeum wraz z wykonaniem ekspozycji stałej.

Bardzo się cieszę z przyznania Nagrody Specjalnej Sybilla 2022 dla naszego muzeum. To ogromny zaszczyt znaleźć się w gronie wyróżnionych projektów. Dziękuję wszystkim, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczynili się do tego sukcesu. W moim przekonaniu ta nagroda to nie tylko docenienie pracy zespołu muzealnego, ale także uhonorowanie wszystkich tych, którzy w czasie II wojny światowej nieśli bezinteresowną pomoc więźniom obozu Auschwitz – powiedziała dyrektor Dorota Mleczko.

W tegorocznej edycji Sybilli Nagrodę Specjalną otrzymało też Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.

Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Rolą NIMOZ jest m.in. wyznaczanie standardów w muzealnictwie, kreowanie warunków jego rozwoju i  upowszechnianie jego osiągnięć.

Wszystkim laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Fot. Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów