Podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim na Wawelu dyrektor Dorota Mleczko odebrała Nagrodę Specjalną dla Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2022. Nagroda przyznawana jest muzeom za wybitne osiągnięcia i propagowanie najlepszych wzorców działalności muzealnej.
W 43. Edycji Sybilli jurorzy oceniali ponad 140 muzealnych projektów zrealizowanych w 2022 roku, przesłanych w ramach sześciu kategorii konkursowych takich jak: konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury, edukacja, projekty naukowo-badawcze, nowe i zmodernizowane wystawy stałe, wystawy czasowe, inwestycje.
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej otrzymało Nagrodę Specjalną za adaptację budynku na potrzeby muzeum wraz z wykonaniem ekspozycji stałej.
– Bardzo się cieszę z przyznania Nagrody Specjalnej Sybilla 2022 dla naszego muzeum. To ogromny zaszczyt znaleźć się w gronie wyróżnionych projektów. Dziękuję wszystkim, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczynili się do tego sukcesu. W moim przekonaniu ta nagroda to nie tylko docenienie pracy zespołu muzealnego, ale także uhonorowanie wszystkich tych, którzy w czasie II wojny światowej nieśli bezinteresowną pomoc więźniom obozu Auschwitz – powiedziała dyrektor Dorota Mleczko.
W tegorocznej edycji Sybilli Nagrodę Specjalną otrzymało też Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.
Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Rolą NIMOZ jest m.in. wyznaczanie standardów w muzealnictwie, kreowanie warunków jego rozwoju i upowszechnianie jego osiągnięć.
Wszystkim laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Fot. Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów