„Za matową szybą. W drodze do utraconej tożsamości” – relacja ze spotkania w Brzeszczach

Spotkanie w Brzeszczach

W dniu 27 września o godzinie 18 00 w Brzeszczach odbyło się spotkanie związane z promocją książki  Agnieszki Smreczyńskiej Gąbki pt. „Za matową szybą. W drodze do utraconej tożsamości” poświęconej nieprzeciętnemu człowiekowi, Tadeuszowi Smreczyńskiemu – świadkowi „czasu pogardy”- byłemu więźniowi Auschwitz-Birkenau, lekarzowi, mieszkańcowi Brzeszcz.

Zebranych gości serdecznie powitała  Teresa Jankowska-  członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu. Wśród licznie zgromadzonych uczestników wydarzenia obecna była konsul z Konsulatu Generalnego RFN w Krakowie –  Ursula Maier, dyrektorzy, naczelnicy oraz radni gminy Brzeszcze i powiatu oświęcimskiego. Spotkanie rozpoczęło się od wystąpień organizatorów wydarzenia: Radosława Szota– burmistrza Brzeszcz, Doroty Mleczko– dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej oraz  Leszka Szustera– dyrektora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Program spotkania obejmował projekcję filmu z udziałem Tadeusza Smreczyńskiego z materiałów archiwalnych MDSM; dyskusję o publikacji prowadzoną przez Joannę Cebulską- pracowniczkę MPMZO z Leszkiem Szusterem oraz rozmowę dyrektora MDSM z autorką „ Za matową szybą…” i wnukiem Tadeusza Smreczyńskiego – Piotrem juniorem.

Na koniec spotkania mieszkańcy Brzeszcz, w niezwykle wzruszający sposób, przedstawiali swoje historie związane osobą Tadeusza Smreczyńskiego. W ich wspomnieniach był to człowiek wyjątkowo ciepły, oddany ludziom, uśmiechnięty, świetny lekarz. Mieszkańcy Brzeszcz przyjęli publikację „ Za matową szybą…” z ogromnym entuzjazmem. Spotkanie zakończyło się przytoczeniem słów Tadeusza Smreczyńskiego, „ że zawsze jest więcej rzeczy, które ludzi dzielą, dlatego trzeba szukać tego, co ludzi łączy, bo zawsze tych rzeczy jest mniej”.

Dziękujemy za cześć udostępnionych zdjęć Panu Przemysławowi Gąbce.

Galeria zdjęć ze spotkania dostępna jest poniżej.