Zajęcia poświęcone „Kurierce” cieszą się dużą popularnością

Coraz więcej osób bierze udział w warsztatach i lekcjach muzealnych organizowanych przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się najnowsza oferta edukacyjna w postaci dwóch warsztatów – pierwszego o kurierce i łączniczce AK Władysławie Rzepeckiej i drugiego – poświęconego brawurowej ucieczce z obozu czterech więźniów KL Auschwitz 29 grudnia 1942 roku. Popularność tych spotkań wynika z ich atrakcyjnego przebiegu i dostosowania do potrzeb różnych grup wiekowych – od uczniów szkół podstawowych do seniorów.

Najnowsze warsztaty bazują na filmie „Kurierka” i są poprzedzane projekcją trwającą niecałą godzinę – mówią edukatorki muzealne Anita Bury i Joanna Cebulska.

Obraz w reżyserii Marka Luzara został zrealizowany w konwencji opowieści głównej bohaterki – łączniczki AK Władysławy Rzepeckiej ps. „Wanda” – w połączeniu z najnowszymi technikami animacyjnymi.  Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej współfinansowało tę produkcję.

Więcej o filmie:

W ostatnich dniach w warsztatach o „Kurierce” uczestniczyli uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Oświęcimiu oraz seniorzy z Dziennego Domu Pomocy w Oświęcimiu.

Obecnie w ofercie MPMZO znajduje się niemal 20 różnorodnych zajęć poświęconych ziemi oświęcimskiej i jej bohaterom. M.in. takie jak:

– „Historia ukryta w przedmiotach”

– „Anioł Stróż z brzeszczańskiej apteki – postać Marii Bobrzeckiej”

– „Portret łączniczki – działalność Heleny Płotnickiej”

– „Cichociemny z Babic – major Piotr Szewczyk”

– „Miejsca Pamięci”

– „Tajna poczta – jak zakodować wiadomość?”

– „Legendarne opowieści z ziemi oświęcimskiej”

– „Tropami zabytków ziemi oświęcimskiej”

– „Pomoc ma moc – o tym, że warto pomagać innym”

Pełny wykaz znajduje się na portalu edukacyjnym:

edukacja.muzeumpamieci.pl

Organizowane przez nasze muzeum warsztaty i lekcje muzealne są dostosowane do potrzeb osób o szczególnych potrzebach. Jesteśmy również otwarte na współpracę i sugestie ze strony nauczycieli oraz terapeutów. Podczas prowadzenia zajęć uwzględniamy stopień i rodzaj niepełnosprawności – podkreślają edukatorki muzealne.

Wielu z uczestników warsztatów przy okazji obecności w muzeum zwiedza multimedialną wystawę stałą. Inni muzealni goście korzystają z możliwości zamówienia w wybranym przez siebie terminie bezpłatnej projekcji filmu „Kurierka” dla grup powyżej 15 osób.

Więcej informacji o ofercie i zgłoszenia pod numerem telefonu: 33 447 40 84 lub adresem e-mail: edukacja@muzeumpamieci.pl

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest przyjazne dla osób o szczególnych potrzebach. Jego dużym atutem jest bezpłatny parking dla samochodów osobowych, busów i autokarów bezpośrednio przy budynku muzeum.

Wprowadzenie uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Oświęcimiu do tematyki warsztatów.
Gdy dwie klasy pracowały na warsztatach, dwie inne zwiedzały wystawę stałą. Później uczniowie zamienili się miejscami.
Warsztaty dla uczniów w sali konferencyjnej.
Wprowadzenie do warsztatów dla seniorów z Domu Dziennej Pomocy w Oświęcimiu.
Warsztaty dla seniorów w sali konferencyjnej.