Aplikacja Miejsca Pamięci wkrótce w App Store i Google Play

Ponad dwa miesiące pracy, 100 godzin nauki projektowania i programowania oraz dwunastu wytrwałych uczniów szkół ponadpodstawowych – w gościnnych progach Młodzieżowego Domu Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie aplikacji mobilnej na podstawie publikacji dra Andrzeja Strzeleckiego pn. „Topografia Pamięci” wydanej przez Muzeum. Aplikacja czeka teraz na opublikowanie w App Store i Google Play.

Spotkanie dotyczące podsumowania aplikacji odbyło się 3 grudnia. Wzięli w nim udział m.in.: wicestarosta oświęcimski Paweł Kobielusz, etatowy członek Zarządu Powiatu Teresa Jankowska, dyrektorzy szkół prowadzonych przez Powiat Oświęcimski, naczelnicy wydziałów Starostwa Powiatowego. Nie mogło zabraknąć także dra Andrzeja Strzeleckiego, autora publikacji „Topografia Pamięci. Miejsca pamięci o ofiarach Auschwitz i bohaterach ruchu oporu w latach 1939-1945 znajdujące się na Ziemi Oświęcimskiej” oraz uczniów, którzy zaangażowali się w projekt i wytrwale pracowali pod okiem opiekunów merytorycznych projektu: Marcina Magiery oraz Marcina Dłubisa. Programistów wspomagała podczas prac Anita Bury z MPMZO.

Gości przywitał zespół wokalny z Młodzieżowego Domu Kultury prowadzony przez pana Janusza Majcherka w składzie: uczennice – Anna Walancik, Zuzanna Bratek i nauczyciele – Kamila Sibik i Janusz Majcherek.

Twórcom aplikacji i wszystkim, którzy brali udział w jej tworzeniu podziękował również dr Andrzej Strzelecki. Wyraził nadzieję, że aplikacja będzie „żyła” i będzie uzupełniana o nowe odkrycia.

Dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko zaznaczała, że uroczyste podsumowanie aplikacji wcale nie oznacza zakończenia projektu. – Przygotowaliśmy program, który nie jest projektem jednorazowym, będziemy chcieli ją rozwijać już od początku przyszłego roku. Z tego miejsca zapraszam cały zespół, a także wszystkich chętnych, – wasze koleżanki i kolegów – do udziału w projekcie, do którego wprowadzimy m.in. interaktywność – zwracała się do uczniów, dyrektor MPMZO.

Ideą projektu było zainteresowanie młodzieży lokalną historią połączoną z nowoczesną technologią. Do pracy nad aplikacją zgłosiło się trzynastu uczniów (wytrwało 12) z: Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu: Jakub Gałuszka, Jakub Joniec, Mateusz Kania, Krystian Korbel, Dawid Spisak, Julia Chmura, Kamil Rybarski; z Powiatowego Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu: Krzysztof Diaczek, Andrzej Likus; z Powiatowego Zespołu nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach:

Dominika Mińkowska, Justyna Wilk; oraz z Liceum Ogólnokształcącego im. St. Konarskiego w Oświęcimiu: Adam Romański.

– Jako koordynatorzy aplikacji, jesteśmy pod wrażeniem pasji i zaangażowania uczestników w cały projekt. Trzeba podkreślić fakt, że całość prac wykonywana była poza godzinami lekcyjnymi. Oczywiście, swój prywatny czas mogli wykorzystać w inny, dowolny sposób, a jednak poświęcili ponad 100 godzin, aby stworzyć aplikację. Przy jej tworzeniu przeszliśmy przez etapy: projektowania, prototypowania i programowania. Dzięki temu uczniowie zdobyli solidną dawkę wiedzy, z której z pewnością skorzystają chcąc dalej rozwijać się w tym kierunku – podkreśla Marcin Magiera, koordynator.

Komisja konkursowa po obradach postanowiła nagrodzić za wyjątkowe zaangażowanie, ilość pracy, poświęcony czas, systematyczność, pomysłowość – trzyosobowy zespól w składzie: Julia Chmura, Jakub Gałuszka, Krystian Korbel z Powiatowego Zespołu nr 2 w Oświęcimiu.

Uczniowie otrzymali roczny abonament do bazy szkoleń oraz kursów video z technologii m.in.: grafika i interfejsy, fotografia, programowanie aplikacji i stron, marketing i biznes. Ponadto komisja postanowiła również wyróżnić zespół dwóch osób w składzie: Jakub Joniec i Mateusz Kania także z Powiatowego Zespołu nr 2 w Oświęcimiu. Nagrody wręczali dyrektor Muzeum Dorota Mleczko i wicestarosta Paweł Kobielusz.

W drugiej części wydarzenia o oprawę artystyczną zadbał Piotr Świąder-Kruszyński, lider grupy BESIDES z Brzeszcz, który w formie multimedialnej zaprezentował singiel pt. „Ich bin wieder da”.

Dodajmy, że gotowa aplikacja w najbliższym czasie będzie do pobrania za darmo w App Store i Google Play.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1575533612697{padding-top: 2% !important;}”][vc_column][thb_image_slider lightbox=”thb_gallery” thb_center=”true” thb_navigation=”true” autoplay=”1″ images=”1038,1036,1034,1032,1029,1027,1025,1023,1021,1019,1017,1015,1013,1010″]