Byli więźniowie zwiedzili Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Pamiątkowe zdjęcie byłych więźniów KL Auschwitz, ich opiekunów i części pracowników muzeum

W 82. rocznicę pierwszego transportu Polaków do obozu Auschwitz grupa byłych więźniów z opiekunami obejrzała wystawę stałą w placówce przy ulicy Kolbego 2A w Oświęcimiu.

Jest to dla mnie i grona pracowników ogromny zaszczyt, że Państwo znaleźli chociaż chwilkę i odwiedziliście nasze muzeum – mówiła dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko witając gości w sali konferencyjnej. Później oprowadziła ich po ekspozycji.

Kilka godzin później byli więźniowie uczestniczyli w obchodach 82. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz zorganizowanych w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau i przy budynku Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej reprezentowała podczas uroczystości dwuosobowa delegacja – dyrektor Dorota Mleczko i edukatorka muzealna Joanna Cebulska.

14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Powitanie byłych więźniów w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Gości oprowadzała dyrektor Dorota Mleczko
Przy gablocie ze świadectwem zawarcia małżeństwa z 1918 roku
Zwiedzanie części ekspozycji poświęconej rozwojowi architektonicznemu Oświęcimia