Czekamy na Was od 1 maja

W niedzielę w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej wielkie święto. Od godz. 15 można będzie zwiedzać wystawę stałą. Jej otwarcie dla mieszkańców i turystów jest połączone z promocją albumu pt. „Spacer po Oświęcimiu. Fotografie ze zbiorów Tadeusza Firczyka”.

W niedzielnym spotkaniu udział weźmie sam Tadeusz Firczyk – znany oświęcimski kolekcjoner, właściciel zdjęć i miłośnik historii. Będzie to zatem dla uczestników okazja do wysłuchania ciekawych opowieści i zdobycia okolicznościowego wpisu w promowanej książce. Później zaprosimy do zwiedzania ekspozycji znajdującej się na trzech poziomach budynku przy ulicy Kolbego 2A w Oświęcimiu. Do dyspozycji naszych Gości będzie zespół pracowników muzeum, którzy z pewnością chętnie odpowiedzą na pytania o historie pozyskań niezwykłych eksponatów znajdujących się na wystawie.

Wizyta w muzeum to także okazja do zobaczenia dwóch wystaw czasowych – „Twarze pomocy” (poświęcona osobom niosącym pomoc więźniom KL Auschwitz)  i „Historia powstania Muzeum Pamięci Ziemi Oświęcimskiej” – zlokalizowanych przed wejściem głównym. Z pewnością najmłodszych zainteresuje przygotowana specjalnie dla nich edukacyjna Ścieżka Superbohaterów znajdująca się po zachodniej stronie budynku.

Chętnych do uczestnictwa w otwarciu muzeum 1 maja o godz. 15 prosimy o telefoniczną rezerwację (do 28 kwietnia) pod numerem: 33 447 40 84.

Od 2 do 8 maja muzeum będzie czynne codziennie w godz. 10.00-18.00. Później od wtorku do niedzieli (w poniedziałki zamknięte) także w godz. 10.00-18.00. Warto pamiętać, że do końca czerwca wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Rezerwacja  na stronie internetowej wejścia w konkretnym dniu i o konkretnej godzinie daje gwarancję wstępu bez oczekiwania w kolejce. O rezerwację prosimy szczególnie grupy wycieczkowe.

Adres strony: bilety.muzeumpamieci.pl

Uroczyste otwarcie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej to pierwsze z cyklu wydarzeń związanych z udostępnieniem wystawy stałej mieszkańcom i turystom. Dwa najbliższe to Noc Muzeów i premiera filmu pt. „Kurierka”.

14 maja zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w Nocy Muzeów organizowanej po raz pierwszy w nowej siedzibie MPMZO. Wiodącą atrakcją będzie mapping – wielkoformatowa projekcja multimedialna, dla której za ekran posłuży… budynek muzeum.

Z kolei na czerwiec zaplanowana jest premiera niezwykłego filmu animowanego w reżyserii Marka Luzara pt. „Kurierka”. Opowiada on o tajnej misji Władysławy Rzepeckiej, która jako 17-letnia dziewczyna dostarczyła Janowi Karskiemu dokumenty wykradzione przez więźniów z KL Auschwitz.

Po premierze muzeum planuje kolejne projekcje „Kurierki” (także dla grup zorganizowanych i szkół) w swojej siedzibie przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu.