Edukacyjny spacer po cmentarzu w Oświęcimiu

Edukacyjny spacer po cmentarzu w Oświęcimiu
Facebook
Twitter
LinkedIn

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 byli uczestnikami trzeciego spaceru edukacyjnego zorganizowanego przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

To nowa i ważna część projektu „Pamiętamy” realizowanego przez MPMZO od ubiegłego roku. Celem projektu jest identyfikacja grobów, w których zostały pochowane osoby niosące podczas II wojny światowej pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz oraz upamiętnienie  bohaterów z ziemi oświęcimskiej. Teraz doszła edukacja historyczna.

Do tej pory spotkania zostały zorganizowane w Kętach, Zatorze i Oświęcimiu. W miniony wtorek odbyło się ostatnie – w Osieku.

W trakcie spaceru po cmentarzu parafialnym o kilku ważnych postaciach na nim pochowanych mówił młodym ludziom z oświęcimskiej „dwójki” przewodnik Leszek Żak. Wysłuchali opowieści m.in. o plutonowym podchorążym z oddziału partyzanckiego AK „Sosienki” Marianie Mydlarzu, cichociemnym majorze AK Piotrze Szewczyku, należącej do ZWZ/AK organizatorce pomocy więźniom KL Auschwitz i tajnego nauczania Janinie Kajtoch i także należącej do ZWZ/AK i prowadzącej zorganizowane działania na rzecz pomocy więźniom KL Auschwitz Helenie Stupce. W hołdzie bohaterom uczniowie zapalili znicze na ich grobach.