Podczas uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Rajsku została odsłonięta tablica poświęcona legendarnemu cichociemnemu z Babic.
22 lata temu imię majora Piotra Szewczyka otrzymało Gimnazjum Gminne nr 1 w Rajsku. Kilka lat temu, w ramach reformy oświaty, szkoła została zlikwidowana. W 2020 r. przechowywane w niej przedmioty pozostałe po „Piterze” trafiły do Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. W imieniu rodziny podarowała je bratanica majora – Maria Szewczyk.
Rok później dyrektor Szkoły Podstawowej w Rajsku Przemysław Dziedzic przekazał do muzeum sztandar gimnazjum. Wraz z pamiątkami po majorze sztandar można zobaczyć na muzealnej wystawie stałej.
W połowie roku 2022 Rada Gminy Oświęcim podjęła uchwałę o nadaniu imienia majora Piotra Szewczyka hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Rajsku. Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w tej placówce były okazją do ponownego uhonorowania legendarnego cichociemnego z Babic.
Wójt gminy Oświęcim Mirosław Stolarek w swoim przemówieniu podkreślił, że szkoła w Rajsku słynie z działalności wolontariuszy, a to wpisuje się w proces kształtowania patriotycznych postaw.
Z kolei starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński wspominając bohatera z Babic zachęcał uczestników uroczystości do wizyty w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i obejrzenia wystawy. Wraz z nim powiat reprezentował wicestarosta Paweł Kobielusz.
Do Rajska nie mogła przybyć Wiktoria Czernicka-Białczyk, w 2000 r. dyrektor gimnazjum. Jej list do zebranych w hali odczytała wicedyrektor szkoły Marzena Wilk-Grabowska.
„Możemy zadać pytanie: jaką rolę odgrywa dziś pamięć? Po co w dobie degradacji autorytetów, więzi rodzinnych i społecznych głosić hasła: pro memoria i pro publico bono? Pamięć ma swoje źródło w miłości, w przyjaźni, jest też wynikiem więzów krwi. Zachowanie jej ma sens, jeśli świat staje się dzięki temu lepszy” – napisała m.in. Wiktoria Czernicka-Białczyk.
Po programie artystycznym poświęconym życiu majora Piotra Szewczyka przewodnicząca Rady Gminy Oświęcim Bernardyna Bryzek, wójt Mirosław Smolarek i dyrektor Przemysław Dziedzic odsłonili tablicę pamiątkową poświęconą patronowi hali sportowej. To ta sama tablica, która była odsłaniana podczas nadania imienia gimnazjum w 2000 roku. Zmieniła tylko lokalizację. Ze ściany szkolnej została przeniesiona na ścianę szkolnej hali sportowej.
Po 22 latach historia zatoczyła koło.






