Major Piotr Szewczyk patronem hali sportowej w Rajsku

Odsłonięcie tablicy poświęconej Piotrowi Szewczykowi

Podczas uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Rajsku została odsłonięta tablica poświęcona legendarnemu cichociemnemu z Babic.

22 lata temu imię majora Piotra Szewczyka otrzymało Gimnazjum Gminne nr 1 w Rajsku. Kilka lat temu, w ramach reformy oświaty, szkoła została zlikwidowana. W 2020 r. przechowywane w niej przedmioty pozostałe po „Piterze” trafiły do Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. W imieniu rodziny podarowała je bratanica majora – Maria Szewczyk.

Rok później dyrektor Szkoły Podstawowej w Rajsku Przemysław Dziedzic przekazał do muzeum sztandar gimnazjum. Wraz z pamiątkami po majorze sztandar można zobaczyć na muzealnej wystawie stałej.

W połowie roku 2022 Rada Gminy Oświęcim podjęła uchwałę o nadaniu imienia majora Piotra Szewczyka hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Rajsku. Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w tej placówce były okazją do ponownego uhonorowania legendarnego cichociemnego z Babic.

Wójt gminy Oświęcim Mirosław Stolarek w swoim przemówieniu podkreślił, że szkoła w Rajsku słynie z działalności wolontariuszy, a to wpisuje się w proces kształtowania patriotycznych postaw.

Z kolei starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński wspominając bohatera z Babic zachęcał uczestników uroczystości do wizyty w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i obejrzenia wystawy. Wraz z nim powiat reprezentował wicestarosta Paweł Kobielusz.

Do Rajska nie mogła przybyć Wiktoria Czernicka-Białczyk, w 2000 r. dyrektor gimnazjum. Jej list do zebranych w hali odczytała wicedyrektor szkoły Marzena Wilk-Grabowska.

„Możemy zadać pytanie: jaką rolę odgrywa dziś pamięć? Po co w dobie degradacji autorytetów, więzi rodzinnych i społecznych głosić hasła: pro memoria i pro publico bono? Pamięć ma swoje źródło w miłości, w przyjaźni, jest też wynikiem więzów krwi. Zachowanie jej ma sens, jeśli świat staje się dzięki temu lepszy” – napisała m.in. Wiktoria Czernicka-Białczyk.

Po programie artystycznym poświęconym życiu majora Piotra Szewczyka przewodnicząca Rady Gminy Oświęcim Bernardyna Bryzek, wójt Mirosław Smolarek i dyrektor Przemysław Dziedzic odsłonili tablicę pamiątkową poświęconą patronowi hali sportowej. To ta sama tablica, która była odsłaniana podczas nadania imienia gimnazjum w 2000 roku. Zmieniła tylko lokalizację. Ze ściany szkolnej została przeniesiona na ścianę szkolnej hali sportowej.

Po 22 latach historia zatoczyła koło.

Przewodnicząca Rady Gminy Oświęcim Bernardyna Bryzek, wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek i dyrektor Szkoły Podstawowej w Rajsku Przemysław Dziedzic odsłaniają tablicę poświęconą majorowi Piotrowi Szewczykowi.
Uczestnicy uroczystości.
Program artystyczny poświęcony majorowi Piotrowi Szewczykowi.
Uczestnicy uroczystości w Hali Sportowej im. mjr. Piotra Szewczyka w Rajsku.
Tablica poświęcona patronowi hali sportowej.