Od wyzwolenia Oświęcimia i obozu minęło 77 lat

Dyrektor muzeum Dorota Mleczko i Aleksandra Bibrzycka z MPMZO najpierw złożyły wiązankę kwiatów przy byłej szkole w Brzeszczach Budach
Facebook
Twitter
LinkedIn

27 stycznia 2022 r. delegacja Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej uczestniczyła w obchodach 77. rocznicy oswobodzenia miasta i KL Auschwitz.

Dyrektor muzeum Dorota Mleczko i Aleksandra Bibrzycka z MPMZO najpierw złożyły wiązankę kwiatów przy byłej szkole w Brzeszczach Budach, gdzie były więzione więźniarki z Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz. Potem upamiętniły ofiary mordów w niemieckim obozie koncentracyjnym składając kwiaty przy Ścianie Śmierci w byłym KL Auschwitz. W samo południe delegacja MPMZO, wraz z przedstawicielami samorządów, instytucji i organizacji społecznych uczestniczyła w miejskich obchodach rocznicy wyzwolenia miasta i obozu przy Grobie Nieznanego Żołnierza w centrum Oświęcimia.

Od 2005 r. 27 stycznia jest Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uchwaliło go Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Zachęcamy do zapoznania się z multimedialnym materiałem przygotowanym przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. O ostatnich godzinach niemieckiej okupacji i wejściu Armii Czerwonej 27 stycznia 1945 roku opowiadają w nim mieszkańcy: Chełmka, Kęt, Brzeszcz, Głębowic, Grodziska, Poręby Wielkiej, Przeciszowa, Osieka, Dworów, Starych Stawów, Oświęcimia i Polanki Wielkiej.

27 stycznia 1945

27 stycznia 1945