Zdjęcie z samolotem Iskra na pamiątkę

Wycieczka szkolna pozuje do zdjęcia na tel samolotu Iskra

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Brzeszczach zwiedzili Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. To nagroda za aktywne uczestnictwo w warsztatach modelarskich.

Warsztaty były częścią sesji edukacyjnej pt. „Gwiazdy nad Oświęcimiem” zorganizowanej 9 września przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Wówczas młodzi ludzie pod opieką instruktora z Klubu Modelarskiego „Orzeł” w Przeciszowie Łukasza Fuczka sklejali kartonowe modele samolotów wykorzystywanych podczas II wojny światowej przez Aliantów i Niemców. Podczas wycieczki mieli okazję na żywo obejrzeć dziesiątki statków powietrznych.

Gości z Brzeszcz po ekspozycji oprowadzał Zastępca Dyrektora ds. Naukowych Główny Inwentaryzator Zbiorów dr Krzysztof Mroczkowski. Był on jednym z prelegentów podczas sesji edukacyjnej „Gwiazdy nad Oświęcimiem”. Zyskał wówczas, dzięki porywającemu wykładowi, bardzo duże uznanie uczestników.

Nic zatem dziwnego, że 2,5 godziny zwiedzania upłynęły uczniom i ich opiekunkom – Jolancie Hodur i Agacie Dziubek – błyskawicznie. Z opowieści dr. Krzysztofa Mroczkowskiego dowiedzieli się m.in. w jaki sposób rozwijało się lotnictwo podczas I wojny światowej oraz jak wyglądała obsługa samolotów i warunki pracy pilotów w trakcie kolejnej wojny.

W drodze powrotnej uczniowie z brzeszczańskiej „dwójki” zapalili znicze na grobie bohaterskiej farmaceutki z Brzeszcz Marii Bobrzeckiej, która spoczywa na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jej historię przypomniała Jolanta Hodur.

Uczniowie wrócili do domów pełni wrażeń. Mają też wiele pamiątkowych zdjęć, w tym fotografię zbiorową przy stojącym przy budynku muzeum legendarnym odrzutowym samolocie szkolno-bojowym TS-11 Iskra przystosowanym do lotów pokazowych. Jako „Czerwona 1” wchodził w skład zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”.

Wycieczka szkolna pozuje do zdjęcia na tel samolotu Iskra