Znów płoną znicze na grobach bohaterów

Projekt Pamiętamy

W tym roku pracownicy Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej kontynuują działania związane z projektem „Pamiętamy”. Jego realizacja rozpoczęła się rok temu przed Świętem Zmarłych.

Podstawowym celem projektu jest identyfikacja grobów, w których zostały pochowane osoby niosące podczas II wojny światowej pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz oraz upamiętnienie  bohaterów z ziemi oświęcimskiej.

W tym roku działania w ramach projektu „Pamiętamy”, jak rok temu, rozpoczęły się od zapalenia znicza przy Ścianie Śmierci w byłym niemieckim KL Auschwitz. W ten sposób delegacja z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – Zbigniew Mazur i Piotr Hertig – złożyła hołd zamordowanym w obozie. Charakterystyczne znicze z plakietką i napisem „Pamiętamy” zapłonęły także na grobach w Oświęcimiu m.in. Heleny Stupki, Julii Ilisińskiej, Janiny Kajtoch i majora Piotra Szewczyka. W kolejnych dniach pracownicy muzeum odwiedzą także cmentarze w innych miejscowościach na ziemi oświęcimskiej.

W tym roku formuła działań zostanie rozszerzona. Dzięki inicjatywie i staraniom Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w listopadzie na cmentarzach w Oświęcimiu, Osieku, Zatorze i Kętach zostanie zorganizowane oprowadzanie grup uczniów. W ich trakcie przewodnicy opowiedzą o życiu i dokonaniach bohaterów, którzy zostali pochowani w tych miejscowościach. Dzięki temu młodzi ludzie będą mieli okazję poznać lokalne historie i losy ludzi zaangażowanych podczas wojny w ruch oporu i pomoc więźniom Auschwitz.

Projekt Pamiętamy