Działalność

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej prowadzi bieżącą działalność w kilku obszarach: popularyzatorsko-naukowym, edukacyjnym, wydawniczym i wystawienniczym.

Kliknij w wybrany rok, aby zobaczyć działalność muzeum na osi czasu.

Zdjęcie rodziny pozującej przed domem.

W roku 2021 najważniejsze było prowadzenie działań związanych z modernizacją budynku Lagerhausu i przygotowaniem wystawy stałej. Planowany termin otwarcia Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – wiosna 2022 roku zbliżał się wielkimi krokami.

Trwa modernizacja przyszłej siedziby Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Cieszymy się bardzo, że mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej utrzymany zostaje  harmonogram prac, ustalony w momencie podpisywania umowy z wykonawcą. Zmiany zarówno wewnątrz budynku jak i w jego otoczeniu są widoczne gołym okiem. Mamy nadzieję, że prace zakończą się tak, jak zostało to zaplanowane i będziemy mogli przystąpić do realizacji wystawy stałej w najbliższych miesiącach – powiedziała w marcu 2021 roku Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Cały czas tworzymy wyjątkowy portret mieszkańców

Wciąż zbieramy fotografie. Złożą się na wyjątkowy, zbiorowy portret mieszkańców, którzy pamiętają o bohaterach, którzy z narażeniem zdrowia i życia nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Portret będzie częścią ekspozycji stałej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. 

Tu był mój dom

„Tu był mój dom. Wysiedlenia ze strefy interesów KL Auschwitz” – to tytuł sesji edukacyjnej online zorganizowanej w kwietniu przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej oraz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście”.

Dziennikarze z Francji i Kanady zadawali mnóstwo pytań

Przygotowania do otwarcia muzeum i wystawy stałej wzbudzają coraz większe zainteresowanie dziennikarzy, także spoza granic Polski. W maju gościom z mediów francuskich i kanadyjskich o tworzeniu muzeum i jego powstającej ekspozycji opowiadała dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej z nowym znakiem graficznym

Kwiat niezapominajki na stylizowanej łodydze i napis – Nie zapomnimy,  to elementy nowego symbolu Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Prezentujemy go 15 maja 2021 roku, ponieważ właśnie 15 maja przypada Dzień Polskiej Niezapominajki. 

O działalności Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej na forum międzynarodowym

19 maja dyrektor muzeum Dorota Mleczko w trakcie sesji online opowiadała o funkcjonowaniu i dokonaniach kierowanej przez siebie instytucji kultury na forum misji doradczej UNESCO WHC/ICOMOS. Eksperci mieli wiele pytań.

Rozpoczęcie prac przy wystawie

9 czerwca dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko i prezes spółki Deko-Bau Krzysztof Koptyński podpisali umowę na wykonanie, realizację i uruchomienie wystawy stałej muzeum wraz z dostawą sprzętu i wyposażenia.

Rozpoczęcie prac przy wystawie

Dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko i prezes spółki Deko-Bau Krzysztof Koptyński podpisali umowę na wykonanie, realizację i uruchomienie wystawy stałej muzeum wraz

Czytaj więcej »

Coraz bogatsza oferta edukacyjna muzeum

Mimo braku własnej sali i zaplecza edukacyjnego oferta edukacyjna Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest coraz bogatsza. Edukatorki muzealne prowadzą zajęcia w szkołach zainteresowanych różnorodnymi warsztatami. W sumie w ciągu całego 2021 roku dwuosobowy zespół Działu Edukacji przeprowadził 20 warsztatów. Wzięło w nich udział 377 uczniów.

Oferta edukacyjna naszego muzeum

Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele wyczekują upragnionych wakacji. Tematy lekcyjne są już zrealizowane, a do rozdania świadectw zostało jeszcze trochę czasu. Jeśli macie ochotę kreatywnie

Czytaj więcej »

USŁYSZEĆ ZAPOMNIANE GŁOSY – losy mieszkańców ziemi oświęcimskiej w I połowie XX w.

Muzeum rozpoczęło realizację projektu historycznego pn. „Usłyszeć zapomniane głosy – losy mieszkańców ziemi oświęcimskiej w I połowie XX w.” Jest on skierowany do nauczycieli, pracowników instytucji kultury, świetlic, bibliotek oraz lokalnych stowarzyszeń zajmujących tematyką historyczną w powiecie oświęcimskim. W projekcie jako współorganizator uczestniczył Powiat Oświęcimski wraz z Gminą Oświęcim. Celem było stworzenie cyklu wystaw poświęconych losom mieszkańców ziemi oświęcimskiej. 

Przygotowane  ekspozycje można było oglądać w: Powiatowym Zespole nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach, Liceum Ogólnokształcącym im. St. Konarskiego w Oświęcimiu,  Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku, Powiatowym Zespole nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach, galerii „Szklana” Regionalnego Ośrodka Kultury w Zatorze (autorki z Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej), Domu Strażaka w Malcu (autorki –  Młodzieżowa Drużyna przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Malcu), Samorządowym Zespole Szkół w Gorzowie.

Wystawy będą sukcesywnie prezentowane w siedzibie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ulicy Maksymiliana Kolbego 2A w Oświęcimiu.

Pamiątka po amerykańskich lotnikach w Oświęcimiu

W lipcu do zbiorów Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej trafił nietypowy przedmiot. To połowa zbiornika na tlen z bombowca Boeing B-17 nazywanego Latającą Fortecą. Część samolotu jest jedną z najbardziej niezwykłych rzeczy spośród tych, pozyskanych przez muzeum w ostatnich miesiącach.

Historia zatoczyła koło

Pod koniec sierpnia w Brzeszczach Nazieleńcach po raz pierwszy w życiu córka  więźnia KL Auschwitz Józefa Sobierajskiego spotkała się kobietą, która wraz z rodzicami pomogła mu przeżyć w styczniu 1945 roku. Do spotkania doszło dzięki staraniom Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Na schodach domu w Brzeszczach Nazieleńcach stoją (od lewej): Joanna Cebulska, Magdalena Dulińska, Krystyna Dulińska, Helena Wajdzik, Teresa Jankowska

Historia zatoczyła koło

To gotowy scenariusz na film. Pod koniec sierpnia w Brzeszczach Nazieleńcach po raz pierwszy w życiu córka  więźnia KL Auschwitz spotkała się kobietą, która wraz

Czytaj więcej »

Gwiazdy nad Oświęcimiem

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej udostępniło w internecie zapis sesji edukacyjnej pn. „Gwiazdy nad Oświęcimiem” poświęconej amerykańskim lotnikom. Skąd Amerykanie latali nad okupowaną Polskę, jak długo trwały ich loty, jakie mieli cele i w jaki sposób Niemcy się bronili przed nalotami – to tylko niektóre z wielu tematów poruszonych w trakcie prelekcji wygłoszonych przez specjalistów od lotnictwa.

Eksperci UNESCO i ICOMOS w przyszłej siedzibie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Budynek tzw. Lagerhausu był jednym z kilku obiektów wizytowanych w Oświęcimiu i Brzezince przez międzynarodowych specjalistów zajmujących się ochroną zabytków i miejsc pamięci – przedstawicieli UNESCO i ICOMOS.

Goście w trakcie swojego trzydniowego pobytu wraz z przedstawicielami MKDNiS, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przeprowadzili wizje lokalne w terenie, w lokalizacjach ściśle związanych z funkcjonowaniem w czasie II wojny światowej niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. 

Znów płoną znicze na grobach bohaterów

W 2021 roku pracownicy Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej kontynuowali działania związane z projektem „Pamiętamy”. Jego realizacja rozpoczęła się rok temu przed Świętem Zmarłych.

Kolejna pamiątka po cichociemnym z Babic trafiła do Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Przekazanie sztandaru z nieistniejącego Gimnazjum Gminnego nr 1 im. majora Piotra Szewczyka w Rajsku zostało połączone z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Rajsku. Sztandar z rąk dyrektora Przemysława Dziedzica odebrała Dorota Mleczko – dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Historyczny kalendarz na 2022 rok

Do przyjaciół i sympatyków Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej trafił przed świętami specjalny kalendarz. Na jego kartach znaleźli się bohaterowie – kobiety i mężczyźni – szczególnie zasłużeni podczas II wojny światowej w niesieniu pomocy więźniom obozu Auschwitz oraz w walce z Niemcami.

Kalendarz 2022

Historyczny kalendarz na 2022 rok

Do przyjaciół i sympatyków Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej trafił przed świętami specjalny kalendarz. Na jego kartach znaleźli się bohaterowie – kobiety i mężczyźni –

Czytaj więcej »